Jakie usługi wchodzą w skład doradztwa personalnego?

Jerzy Biernacki
26.10.2023

Coraz więcej się mówi o zarządzaniu zasobami ludzkimi w kontekście rozwoju firmy. Przedsiębiorcy mają świadomość, że bez wsparcia ze strony specjalistów, trudno jest zawalczyć o najlepszych kandydatów i budować przewagę konkurencyjną w biznesie. Jakie usługi mamy na myśli, gdy mówimy o doradztwie personalnym? Wyjaśniamy!

6 najpopularniejszych usług wchodzących w skład doradztwa personalnego

Doradztwo personalne obejmuje szereg usług związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dotyczą one głównie dwóch obszarów: rekrutacji i rozwoju.

Rekrutacja

Jedną z najpopularniejszych usług w zakresie doradztwa personalnego jest wsparcie firm w planowaniu kampanii rekrutacyjnej i procesie pozyskiwania nowych pracowników. Doradcy personalni to doświadczeni rekruterzy, którzy dysponują szeroką bazą kontaktów zawodowych, a także ogromną wiedzą na temat mechanizmów funkcjonowania rynku pracy. Doradcy personalni są odpowiedzialni za kompleksowe przeprowadzenie całego procesu – od skonstruowania ogłoszenia, poprzez selekcję dokumentów i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, do negocjacji finansowych i podpisania umowy przez kandydata.

Assessment & Development Center

Doradztwo personalne to także pogłębiona analiza umiejętności kandydatów oparta na metodach diagnostycznych Assessment & Development Center. Sesje AC/DC można wykorzystać zarówno w trakcie procesu rekrutacji, aby jeszcze lepiej zweryfikować kompetencje kandydatów, jak i w programach rozwojowych. Oceny kandydatów dokonują doświadczeni asesorzy w trakcie zadań symulacyjnych indywidualnych i grupowych.

Executive Search

Executive Search to szczególna metoda rekrutacji, którą wykorzystuje się w celu pozyskania członków kadry zarządzającej. To zadanie dla doświadczonych headhunterów, którzy identyfikują potencjalnych kandydatów, a następnie tworzą dla nich spersonalizowane oferty zatrudnienia. Elementami procesu Executive Search są m.in. sesje AC, wywiady biograficzne i badanie referencji.

Ocena 360 stopni

Firmy specjalizujące się w doradztwie personalnym oferują także szereg usług wspierających rozwój osób już zatrudnionych. Jedną z najczęściej wybieranych jest ocena 360 stopni, która bazuje na ocenach pochodzących z wielu źródeł: kadry zarządzającej, współpracowników, klientów, partnerów biznesowych, a także od samego pracownika. Dzięki temu można skonfrontować ze sobą wiele opinii, uzyskując maksymalnie obiektywną ocenę pracy danej osoby. To narzędzie, które wspiera wiele procesów firmowych i pomaga poprawić efektywność pracy.

Szkolenia i business coaching

Doradztwo personalne obejmuje także szkolenia oraz spotkania z certyfikowanym coachem biznesowym. Szkolenia mogą dotyczyć zarówno kompetencji miękkich, jak i twardych. Business coaching skupia się przede wszystkim na budowaniu umiejętności psychospołecznych, m.in. w zakresie zarządzania zespołem.

Outplacement

Doradcy zawodowi współpracują z firmą na wielu polach – nie tylko w procesach rekrutacyjnych, ale także w momencie zakończenia współpracy z kluczowymi pracownikami. Outplacement polega na zapewnieniu zwalnianym pracownikom wsparcia w zmianie pracy czy zawodu. Pracownicy mogą liczyć przede wszystkim na porady dotyczące rozwoju kluczowych kompetencji miękkich, a także pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Outplacement pozytywnie wpływa na atmosferę w pracy, pozwala zachować poprawne stosunki między pracodawcą a zwalnianym pracownikiem, co przekłada się na budowanie wizerunku marki jako przyjaznego pracodawcy.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.