Jakie postulaty określa Nowy Polski Ład? Sprawdź, czego możesz się spodziewać

Maciej Piwowski
23.09.2021

Nowy program społeczno-gospodarczy, który został zaprezentowany przez premiera i prezesa PiS, ma na celu spełnianie polskich marzeń i aspiracji. Czy jednak to do końca prawda? Co takiego przyniesie Nowy Polski Ład. Kto może na nim zyskać, a kto stracić? Sprawdź jego najważniejsze postulaty.

Jakie fundamenty określone są programem Nowy Polski Ład?

Rząd uwzględnia takie elementy:

  • Plan na zdrowie – przewidywane jest zwiększenie wydatków na ochronę i służbę zdrowia.

  • Uczciwa praca – godna płaca – jeśli chodzi o ten element programu, to wpłynie on na wzrost płacy minimalnej. Zostanie podniesiona kwota wolna dla wszystkich pracujących Polaków do 30 tysięcy złotych.

  • Dekada rozwoju – w tym przypadku głównym celem rządu jest rozwój polskiej gospodarki. Mają powstać między innymi nowe miejsca pracy.

  • Rodzina i dom w centrum życia – najważniejszymi zmianami, jakie mają zostać wprowadzone, to mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m² bez formalności.

  • Polska – nasza ziemia – natomiast jeśli chodzi o ten element, to rząd ma na celu opracowanie i przyjęcie Kodeksu rolnego, który będzie określał ogólne zasady i podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego.

  • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek – rząd ma zwiększyć wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

  • Dobry klimat dla firm – ten element przewiduje niższe podatki dla mikrofirm.

  • Czysta energia, czyste powietrze – rząd chce zainwestować więcej środków finansowych w OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii.

  • Cyber Poland 2025 – jeśli chodzi o ten element programu, to rząd chce zwiększyć nacisk na e-partycypację.

  • Złota jesień życia – emeryci, których świadczenia nie przekraczają 2500 złotych dostaną podwyżkę emerytury bądź renty powiększone o wysokość podatku.

Nowy Polski Ład – czego spodziewać się w 2022 roku?

Nowy Polski Ład przyniesie sporo zmian. Już dziś można spotkać się z wieloma opiniami na jego temat. Niektórym osobom w ogóle nie podoba się zamysł tego programu. Chodzi tutaj głównie o grupę przedsiębiorców, którzy mają słuszne spostrzeżenia co do tego projektu. Jeśli chodzi o podatki oraz odprowadzane składki zdrowotne to nastąpił dla nich znaczący wzrost. Z tego względu prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w większości przypadków przestaje być opłacalne. Rząd planuje zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia, a także podwyższyć wypłacane świadczenia dla emerytów. Oprócz tego do fundamentów Nowego Ładu należeć ma wygenerowanie nowych miejsc pracy i tym samym zmniejszenie bezrobocia, a także pomoc młodym rodzinom w kupnie mieszkania.

W ramach konkluzji

Myślisz, że za tym programem może się coś kryć? Zapewne coś musi, bo przecież, żeby ktoś coś miał, to trzeba to komuś odebrać. Rząd dając pieniądze służbie zdrowia i emerytom odbiera je w głównej mierze przedsiębiorcom. Cała ta sytuacja doprowadzi do tego, że przedsiębiorcy będą na gwałt podwyższać ceny oferowanych produktów bądź świadczonych usług. Sprawi to oczywiście, że cała sytuacja na rynku nie będzie za ciekawa. Przedsiębiorcy są oburzeni zaistniałą sytuacją i mają co do tego rację. Jednoosobowe działalności gospodarcze nie będą już opłacalnym biznesem, dlatego też wiele z przedsiębiorców zastanawia się, aby założyć spółkę z o.o. lub przejść na umowę o pracę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.