Jakie narzędzie pomoże odkryć silne strony pracownika?

Marek Szydełko
04.01.2023

Jakie są silne strony pracownika? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden menedżer, który chce jak najefektywniej zarządzać swoim zespołem. Dostęp do tego typu realnych danych, a nie poleganie jedynie na przeczuciu, może znacząco ułatwić pracę każdej osoby, która jest formalnym lub nieformalnym liderem. Jak poznać silne strony pracownika? Wyjaśniamy. 

Dlaczego warto odkryć silne strony pracownika?

Pozornie odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Im lepiej menedżer zna swoich podwładnych, tym lepiej. Przekłada się to bezpośrednio na efektywność pracy operacyjnej. Pracownicy nie tylko wiedzą, co mają robić, ale także osiągają sukcesy. Ponadto odkrycie silnych stron wiąże się z poznaniem obszarów, które mogą (ale nie muszą) wymagać poprawy w kontekście danego stanowiska. Wiedza menedżera w tym zakresiema również ogromne znaczenie dla osób, którymi zarządza. Satysfakcja z pracy i rozwój w ramach życia zawodowego to jeden z kluczowych składników zaangażowaniapracownika. Bez tego istotnego komponentu zatrudnieni mogą szybciej odczuwać wypalenie zawodowe, ponieważ nie będą należycie dopasowani i efektywni. Jakich narzędzi biznesowych warto użyć, aby zdobyć tego typu wiedzę? 

Extended DISC - narzędzie dla menedżerów i działów HR

Jednym z istotnych aspektów poznania pracowników jest naturalny styl zachowania, który pomaga odkryć ich talenty i predyspozycje. W tym pomoże  Extended DISC, czyli narzędzie biznesowe oparte na 4 stylach zachowań wypracowanych przez Carla Gustava Junga: dominujący, towarzyski, wspierający i dokładny. Na czym polegają? 

  1. W przypadku stylu D (dominującego) pracownicy wyróżniają się chęcią rywalizacji i przewodzenia i kreatywnego podejścia do zadań. Drugą stroną medalu może być chęć dominacji nad innymi i narzucanie swojego zdania. 
  2. Styl towarzyski (I) dotyczy osób, które są zorientowane na ludzi, lubią rozmawiać i pracować w grupie. Czasem jednak mogą mieć trudności z rozmową na wymagające tematy. 
  3. W wypadku stylu wspierającego (S) mówimy o osobach spokojnych i opanowanych, które niechętnie wypowiadają się publicznie czy w grupie, ponadto postępuje ostrożnie i zachowawczo. 
  4. Przez styl dokładny (C) rozumie się osoby szczegółowe, świetnie radzące sobie w zadaniach logicznych, analitycznych, ale jednocześnie krytyczne i równie rzadko zabierające głos.

Odkrycie dzięki Extended DISC mocnym stron i talentów pozwala także lepiej zrozumieć te słabsze, np. rzadką komunikację w przypadku typów S i C, która może być efektem dominacji osoby o cechach D. Silne strony pracownika to początek do wytyczenia drogi rozwoju, czy podjęcia decyzji o roszadach wewnętrznych, a nawet o rozpoczęciu rekrutacji. Extended DISC nie należy jednak traktować jako testu psychologicznego czy branżowego. To narzędzie, które ułatwia pracę menedżerom i działom HR w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań w organizacji, a pracownikom lepiej poznać samych siebie i swoje zachowania. W extended.tools nie tylko uczymy samego narzędzia, ale także pomagamy lepiej zrozumieć, jak zastosować go wewnątrz organizacji. Wierzymy, że dzięki raportom Extended DISC zarządzający mogą podejmować lepsze decyzje na podstawie faktycznych danych. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.