Jak znaleźć i czy warto zatrudniać pracowników ze Wschodu?

Mateusz Rąbalski
15.05.2023

Pracownicy z Ukrainy to rozwiązanie kadrowe, po które polscy przedsiębiorcy oraz właściciele firm prowadzących działalność na terenie Polski sięgają coraz częściej. Dlaczego? Pracownicy ze Wschodu są zmotywowani, zdyscyplinowani i chętni do pracy!

Szacuje się, że nawet co trzecie przedsiębiorstwo w Polsce zatrudnia obcokrajowców lub rozważa takie rozwiązanie. Na polskim rynku brakuje obecnie już nie tylko pracowników niewykwalifikowanych (na przykład do prac magazynowych czy do pracy na halach sprzedaży), ale również specjalistów.

Rekrutacja pracowników ze Wschodu to jednak spore wyzwanie logistyczne i formalnościowe, wymagające zarówno znajomości ukraińskiego rynku pracy, jak i bycia na bieżąco ze wszystkimi przepisami dotyczącymi zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Jak wygląda pozyskiwanie pracowników ze Wschodu? Dlaczego warto zainwestować w pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudnić?

Obywatele Ukrainy to najczęściej osoby wyróżniające się wysoką motywacją i chęcią do pracy. Przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych i są skupieni na ich realizacji, co przekłada się pozytywnie na ich obowiązkowość i precyzję wykonywania powierzanych zadań.  

Zarobki oferowane przez polskich przedsiębiorców są dla Ukraińców bardzo atrakcyjne. Nawet kilkukrotnie przewyższają pensje, na które mogli liczyć pracując na podobnych stanowiskach na Wschodzie.  

Nie bez znaczenia jest również ciągłość zatrudnienia. Większość Ukraińców decyduje się na wyjazd do pracy na minimum kilka miesięcy, a spora część decyduje się na stałą formę współpracy z wybranym pracodawcą.

Ponadto pracownicy z Ukrainy podejmują się również prac w zawodach i w miejscach, których unikają polscy pracownicy, wypełniając tym samym lukę na rynku pracy.  

Czy samodzielna rekrutacja ma sens?

Zawsze możesz próbować! Samodzielna rekrutacja pracowników z Ukrainy jest możliwe, ale bardzo trudna. Ukraiński rynek pracy ma swoją specyfikę, a ukraińscy pośrednicy pracy nie zawsze są w 100% uczciwi.

Trudność może Ci sprawić weryfikacja autentyczności i wartości dokumentów oraz certyfikatów przedkładanych przez kandydatów do pracy.

Ponadto pozyskanie pracownika ze Wschodu wymaga znajomości przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców spoza Unii Europejskiej i spoza EFTA oraz bezwzględnego dopełnienia wszelkich formalności. Cudzoziemiec spoza UE i EFTA może uzyskać dostęp do polskiego rynku pracy na podstawie:

  • zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
  • zezwolenia na pracę (A, B, C, D lub E),
  • zezwolenia na pracę sezonową,
  • oświadczenia (dokument wprowadzony 1 styczna 2018 roku, uprawniający do wykonywania pracy niesezonowej bez zezwolenia, przez okres
    6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przez obywateli Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Rosji; obowiązek zarejestrowania dokumentu spoczywa na pracodawcy).

Trzeba również mieć świadomość, że Ukraińcy przyjeżdżający do pracy w Polce najczęściej nie mają żadnego zaplecza materialnego lub zaplecze to jest bardzo skromne. To zdecydowanie utrudnia im rozpoczęcie życia w naszym kraju i może dodatkowo obciążać pracodawcę w kontekście konieczności zapewnienia transportu pracownikom z zagranicy oraz bezpiecznego zakwaterowania ich w Polsce.

Agencja pracy pozwoli zminimalizować ryzyko i straty

Rekrutacja pracowników ze Wschodu za pośrednictwem agencji zatrudnienia umożliwia zwerbowanie Ukraińców do pracy w legalny, bezpieczny i satysfakcjonujący dla każdej ze stron sposób.

Agencja pracy tymczasowej specjalizująca się w obsłudze ukraińskiego rynku pracy i skutecznym łączeniu pracowników z pracodawcami. Dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie rekrutacji. Posiada niezbędne narzędzia do skutecznego sprawdzania kandydatów do pracy oraz weryfikowania ich kwalifikacji (dokumentów, certyfikatów).

Kiedy nawiązanie współpracy z agencją jest najkorzystniejsze?

Współpraca z agencją zatrudnienia tymczasowego rekrutującą pracowników ze Wschodu jest korzystne w każdym przypadku, gdy w przedsiębiorstwie występują braki kadrowe (zwłaszcza wieloosobowe!) zagrażające realizacji założonych planów (na przykład produkcyjnych).

Agencje pracy tymczasowej dysponują najczęściej bazą kandydatów, których mogą w krótkim czasie przygotować do pracy w Twoim przedsiębiorstwie. Ponadto agencja zatrudnienia załatwia za Ciebie większość lub wszystkie formalności związane z pozyskaniem i zatrudnieniem pracownika.

Gremi Personal – zatrudnij specjalistów od rekrutacji

Gremi Personal to agencja zatrudnienia działająca na terenie całej Polski i specjalizująca się w pozyskiwaniu pracowników z Ukrainy. Współpraca z Gremi Personal odbywa się w oparciu o dwa sprawdzone modele – outsourcing i pracę tymczasową.  

Gremi Personal współpracuje z ponad 75-oma agencjami partnerskimi na Ukrainie. Codziennie rekrutuje około 200 nowych osób gotowych do podjęcia pracy w Polsce od zaraz. W bazie kandydatów do pracy Gremi Personal znajduje się obecnie około 80 tysięcy osób, które możesz zatrudnić między innymi do prac produkcyjnych, magazynowych i do pracy w branży przetwórczej oraz prac wymagających konkretnych kwalifikacji.   

Jeżeli szukasz agencji pracy, która zapewnia kompleksową obsługę polskich firm i przedsiębiorstw w zakresie skutecznego pozyskiwania i zatrudniania pracowników ze Wschodu – Gremi Personal to dobry adres!

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.