Jak zarobić na Bitcoin: Działające metody inwestowania w kryptowaluty

Jerzy Biernacki
28.09.2020

Dla ludzi – szczególnie starszych – którzy na co dzień nie siedzą w internecie, pojęcie kryptowalut (rozproszonego systemu księgowego, który bazuje na kryptografii) może być obce. 

Natomiast młode osoby dobrze wiedzą, że dzięki wirtualnym pieniądzom można zarobić – i to czasem dość sporo.

Mało tego, wielu ludzi zamiast utrzymywania się z pracy na pełnym etacie, wybrało właśnie handel bitcoinami (najbardziej popularną kryptowalutą na świecie). 

W artykule przedstawimy ogólne strategie i sposoby, które podpowiedzą jak zarobić na bitcoin. Zaczynamy!

Co to jest Bitcoin – podstawowe informacje

Na początek należy wyjaśnić, czym dokładniej są owe bitcoiny i od kiedy mamy z nimi do czynienia. Narodziły się w latach 2008/2009, dzięki jednej osobie bądź (jak uważają niektórzy) grupie ludzi o pseudonimie – Satoshi Nakamoto. 

Do dziś stały się bardzo innowacyjnymi pieniędzmi elektronicznymi. Wykorzystując taką popularną formę płatności (w wielu sklepach internetowych z różnej branży), każdy internauta omija bowiem wszelkie limity czasowe. 

Ta pierwsza nowoczesna waluta działa w oparciu o matematyczne prawa. Jest niczym innym, jak  ciągiem złożonym z kilkudziesięciu znaków, pod którymi ukryto zaszyfrowany kod. Nie można jej dotknąć ani zobaczyć (banki centralne też jej nie emitują). 

Obrót bitcoinem odbywa się więc tylko w systemie elektronicznym na zasadzie p2p. 

Ograniczona jest natomiast sama ilość bitcoinów – wynosi 21 milionów. Ważne jednak, że umożliwiają one wypracowanie dość znacznych zysków przy jednocześnie niewielkim wkładzie własnym. Brzmi kusząco, prawda?

A pomyśleć, że początkowo wiele osób nie wróżyło tej kryptowalucie żadnego powodzenia. Była raczej traktowana jako ciekawostka, która zapewne dość szybko zniknie. 

Cena 1 bitcoina wynosiła wtedy zaledwie 0,063 dolara. W 2013 roku wzrosła do 14 dolarów. Z czasem jednak sięgnęła 4000 dolarów, a nawet był taki okres, że aż 20 000

Bitcoin zyskał na swojej wartości w błyskawicznym tempie i stał się niezwykłym,  światowym fenomenem! A przyczyniła się do tego ograniczona podaż i ogromny popyt. Niedowiarkowie byli oczywiście w szoku. 

Proste strategie i sposoby, czyli jak zarobić na Bitcoin

Jak więc zarobić? Są pewne sprawdzone metody. Można np. zakupić walutę na giełdzie, a później odsprzedać ją po wyższym kursie albo zakupić za bitcoiny inną kryptowalutę i wymienić ją następnie na bitcoiny (wtedy, kiedy kurs jest korzystny). 

Dość prostym sposobem jest tzw. spekulacja na giełdzie kryptowalut. Pozwala ona właśnie przy stosunkowo małym wkładzie finansowym, wygenerować relatywnie wysokie przychody.

Można także skorzystać z różnych dostępnych strategii inwestycyjnych. Weźmy np. pod uwagę holding, który polega na zakupieniu bitcoinów oraz oczekiwaniu w długim terminie na wzrost wartości kryptowaluty. 

Ciekawą opcją jest też dzienny handel – tutaj inwestor każdego dnia dokonuje od kilku do kilkudziesięciu transakcji, a zysk opiera na krótkoterminowych zmianach kursu.

Jest jeszcze zarabianie na tzw. koparkach bitcoin. Kupując w nich udziały – poświęca się swoje środki i otrzymuje obietnicę na stałe zyski z wygenerowanych bitcoinów

Oczywiście, aby osiągnąć sukces dzięki tej kryptowalucie, niezbędna będzie profesjonalna, godna zaufania platforma handlowa, jaką jest np. Handel Pro. Z niej można korzystać na tradycyjnym komputerze oraz wszelkich przenośnych urządzeniach. Oprogramowanie jest wygodne w użyciu (żadne szkolenie nie jest wymagane, specjalistyczna wiedza także).

Ryzyko inwestowania w kryptowaluty

Tak. Inwestowanie na giełdzie kryptowalut wiąże się oczywiście ze sporym ryzykiem. Ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, a obawy znikną. Jak nie stracić na bitcoin? Przede wszystkim należy mieć odpowiednie przygotowanie emocjonalne, a więc zachować zimną krew. 

Nasze działania muszą być przemyślane od A do Z! Po drugie trzeba na spokojnie zdobyć aktualne informacje ze sprawdzonych źródeł (pomocne są też fora internetowe) i unikać „fake newsów”. 

Co jest jeszcze ważne? Oczywiście to, aby inwestować ograniczonymi sumami środków. Dlaczego? Bo ewentualna ich utrata nie powinna zagrażać obecnej sytuacji finansowej, w jakiej się znajdujemy. 

Na koniec warto jeszcze zadbać o bezpieczeństwo danych i finansów – uważać na na fałszywe strony, na których czyhają oszuści. Przy zakładaniu konta na platformie, wymyślmy bardzo bezpieczne hasło

Co więcej, przyda się też zabezpieczenie 2FA za pomocą odpowiedniej aplikacji. Chodzi o wygenerowanie dodatkowych kodów (to dobra ochrona przed nieautoryzowanym użyciem konta).

Zlecenia stop-loss i take profit

Kurs bitcoina jest wyceniany przez rynek (ostatecznego weryfikatora). Aby chronić kapitał i zarządzać ryzykiem inwestycyjnym warto stosować analizę techniczną (analizę wykresów) albo klasyczne narzędzia, a więc zlecenia o nazwie Stop Loss i Take Profit (są one dostępne na giełdach kryptowalut). 

Sprawdźmy ogólnie, na czym one polegają i czym się od siebie różnią (bo pod względem technicznym ich sposób wystawiania jest taki sam).

Take Profit (skrót TP) to takie zlecenie, którego używa się do zakończenia tzw. otwartej pozycji. Czyli wtedy, jeśli strategia zakłada, że cena dojdzie do określonego poziomu, a następnie jest szansa na odbicie.

Oczywiście, należy tutaj zwrócić uwagę na kontekst ceny aktywa w danym momencie. Take profit jest realizowane powyżej aktualnego poziomu ceny na moment składania zlecenia – nieważne, czy pozycja jest stratna, czy zyskowna.

Stop Loss (SL) to przeciwieństwo wyżej opisanego narzędzia. Oznacza nic innego, jak „tnij straty”. Zlecenie zakłada się w jednym, konkretnym celu – ograniczenia strat, które wynikają z niedochodowych pozycji. Pozwala ono na względną ochronę inwestycji oraz umożliwia zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych okoliczności.

Podsumowując, najbardziej istotne jest to, aby nie traktować bitcoina jak jakiejś ogromnej kopalni złota. 

Jak każda inne waluty, także kryptowaluty mają przecież swoje liczne wzloty i upadki. Zdrowy rozsądek ponad wszystko! Pamiętajmy tą zasadę. 

Tylko wtedy jest bowiem szansa łatwo odpowiedzieć na pytanie: jak zarobić na Bitcoin?

Załóż darmowe konto na platformie Handel Pro i zacznij inwestować już teraz!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.