Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn w swoim przedsiębiorstwie?

Mariusz Siwko
23.02.2022

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zorganizowanie miejsca pracy w taki sposób, by w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku. Bardzo ważnym elementem tych przygotowań jest bezpieczeństwo maszyn, czyli właściwy dobór urządzeń oraz ich prawidłowe użytkowanie.

Obsługa maszyn a bezpieczeństwo pracowników

Bardzo duża część wypadków przy pracy związana jest z obsługą maszyn na terenie zakładu. To ryzyko udało się znacząco ograniczyć dzięki przepisom BHP, Dyrektywie Maszynowej 2006/42/WE oraz krajowym ustawom dotyczącym bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ochrona zaczyna się już na etapie projektowania i produkowania maszyn – urządzenia wykorzystywane w zakładach przemysłowych muszą spełniać określone normy.

Ocena ryzyka

Kluczowa dla bezpiecznej pracy jest ocena ryzyka maszyn. To zadanie najlepiej zlecić profesjonalistom, jak firm PG Systems, która przeprowadzi szczegółowy audyt całego zakładu oraz znajdujących się w nim maszyn. Audyt odbywa się według wytycznych zawartych w normach: PN-EN ISO 12100:2012, PN-EN ISO 13849-1:2016-02 oraz PN-N-18002:2011, które opisują ogólne zasady projektowania maszyn, zmniejszanie ryzyka, systemy sterowania związane z bezpieczeństwem i systemy zarządzania pracą.

W trakcie audytu sprawdza się przebieg danego procesu technologicznego oraz dokumentację techniczną. Oceniane są warunki pracy, w tym parametry ergonomiczności, poziom hałasu, temperatura powierzchni, położenie elementów sterowniczych. Podczas wizji lokalnej można wskazać punkty krytyczne, stanowiące największe zagrożenie dla załogi oraz samych maszyn, a po jej zakończeniu audytorzy przygotowują indywidualny harmonogram działań, wskazują obszary, które warto poddać modernizacji i opracowują np. system LOTO.

Walidacja systemów bezpieczeństwa

Kolejnym etapem jest audyt odbiorczy. Podczas tego audytu sprawdza się, czy rekomendowane środki bezpieczeństwa zostały wdrożone. Zgodnie z normami PN-EN ISO 13849-1, PN-EN 62061 i PN-EN 61508-1 wymagana jest walidacja systemów bezpieczeństwa, co jest ostatecznym potwierdzeniem, że dana maszyna nie stanowi zagrożenia dla obsługujących ją pracowników. Dodatkowo ocenie poddawana jest ergonomia maszyn oraz stanowiska pracy, ponieważ lepsze dostosowanie warunków pracy do możliwości człowieka przekłada się na wyższe bezpieczeństwo oraz większą wydajność.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie