Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jerzy Biernacki
11.11.2021

W Polsce mamy nieco ponad 2 miliony aktywnych firm, z których zdecydowaną większość (około 90 proc.) stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Każdy przedsiębiorca zgodzi się, że największą przeszkodą w prowadzeniu biznesu w naszym kraju są skomplikowane przepisy podatkowe, w których można się bardzo łatwo pogubić. Dlatego większość firm korzysta dziś z profesjonalnych usług księgowych, także w formie outsourcingu. Aby taka współpraca była korzystna dla przedsiębiorcy należy dokładnie zastanowić się nad wyborem partnera w księgowości. Jak zatem wybrać dobre biuro rachunkowe? Poznaj najważniejsze kryteria, jakimi warto się kierować.

Bezpieczeństwo firmowych danych

Przekazując dokumentację księgową czy różnego rodzaju umowy do biura rachunkowego należy oczekiwać, że zagwarantuje ono pełne bezpieczeństwo powierzonych danych. Dlatego na początek sprawdź, czy dane biuro ma spisaną wewnętrzną politykę bezpieczeństwa oraz jakie działania podejmuje w celu zabezpieczenia danych przed wyciekiem i utratą.

Kompleksowa obsługa biznesu

Dziś od biura rachunkowego oczekuje się już nie tylko sprawnego księgowania dokumentów, ale także realnego wspierania przedsiębiorcy w prowadzeniu zyskownego biznesu. W dużej mierze to właśnie od biura zależy, czy firma będzie dobrze zoptymalizowana pod kątem podatkowym. Warto więc upewnić się, że biuro rachunkowe oferuje szereg potrzebnych usług, włącznie z doradztwem podatkowym, kadrowo-płacowym i biznesowym, a także pomaga w zakładaniu biznesu oraz zwiększeniu bezpieczeństwa danych cyfrowych.

Nowoczesna forma współpracy z klientem

Jeszcze kilkanaście lat temu przedsiębiorcy musieli regularnie dostarczać do biur rachunkowych wszelkie dokumenty w formie papierowej. Obecnie dobre biura udostępniają swoim klientom opcję cyfrowego obiegu dokumentacji, w tym rozliczania e-faktur. Jest to bardzo komfortowe, oszczędza mnóstwo czasu oraz wpisuje się w trend odpowiedzialności ekologicznej.

Kwalifikacje i doświadczenie

Chcąc wybrać dobre biuro rachunkowe należy upewnić się, że mamy do czynienia z profesjonalistami, posiadającymi niezbędne kwalifikacje potwierdzone m.in. Certyfikatem Ministra Finansów uprawniającym do licencjonowanego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Atutem jest także zrzeszenie w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.

Radzimy również sprawdzić, czy dane biuro posiada doświadczenie w obsłudze firm o podobnej wielkości. Pomocne na pewno będą tutaj referencje wystawione przez poprzednich klientów biura, z którymi warto się zapoznać.

Zaangażowanie w obsługę klienta

Na rynku nie brakuje dziś biur rachunkowych, które obsługują wielu klientów jednocześnie i siłą rzeczy mają ograniczone możliwości w zakresie pełnego skupienia się na potrzebach poszczególnych firm. Jeśli więc zależy Ci na bliskiej współpracy z biurem i osobistym kontakcie z indywidualnym doradcą, to wybierz biuro butikowe.

Takie biura rachunkowe oferują często dużo lepszą obsługę i większe zaangażowanie w sprawy klienta. Dobrym przykładem będzie tutaj biuro księgowe TAX-IN, które spełnia wszystkie opisane kryteria i jest sprawdzonym partnerem w księgowości od 1991 roku. Z pełną ofertą biura zapoznasz się na stronie http://tax-in.com.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.