Jak wybrać biuro rachunkowe?

Maciej Piwowski
26.05.2021

Prowadzenie przedsiębiorstwa to ogromny zakres odpowiedzialności. Należy zadbać o to, aby finanse firmy były rozliczane jak najbardziej prawidłowo. Warto zdać się na ekspertów w tej dziedzinie i skorzystać z usług biura rachunkowego. Niezależnie od tego czy przygoda z własnym biznesem dopiero się zaczyna, czy firma istnieje już od dłuższego czasu, profesjonalna obsługa rachunkowo-podatkowa może przyczynić się do prawidłowego rozwoju firmy. Dowiedz się, jak znaleźć najlepsze biuro rachunkowe oraz czym się kierować, podejmując finalną decyzję.

Ceny adekwatne do jakości świadczonych usług 

Cennik to zazwyczaj pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę, podczas poszukiwań odpowiedniego biura rachunkowego. Często to właśnie cena jest ostatecznym czynnikiem, decydującym o podjęciu współpracy. W koszty usług księgowych wchodzą przede wszystkim:

  • wykwalifikowana wiedza pracowników,
  • jakość wykonywanych usług,
  • czas realizacji,
  • zakres prowadzonych działań.

Tanio lub drogo nie zawsze znaczy dobrze. Rozsądną rzeczą jest wybrać biuro rachunkowe, które oferuje ceny adekwatne do jakości działań. Oczywiście nie powinny być zbyt wygórowane. Najlepiej jeżeli nie różnią się za bardzo od cen dostępnych na rynku. Oprócz kwoty, którą trzeba będzie zapłacić za świadczone usługi, pod uwagę warto wziąć także inne kryteria.

Odpowiednie wykształcenie – wykwalifikowana kadra

W 2014 roku zniesiono obowiązek potwierdzania wiedzy i doświadczenia odpowiednimi certyfikatami, umożliwiającymi prowadzenie księgowości. Gwarantowały one świadczenie usług na jak najwyższym poziomie. Umiejętności księgowe i niezbędną wiedzę merytoryczną potwierdzały dokumenty, takie jak:

  • Licencja Ministra Finansów,
  • Certyfikat Centrum Informacji Księgowej,
  • Potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych.

Pomimo tego, że obecnie pracownicy biura rachunkowego nie muszą posiadać wymienionych wyżej dokumentów, to decydując się na skorzystanie z takich działań, dobrze jest o nie poprosić. Usługi, które są świadczone przez certyfikowane biura rachunkowe, zapewniają rzetelną obsługę i profesjonalną opiekę nad finansami. Jednym z takich biur jest M&B Biuro Rachunkowe.

Zabezpieczenie dokumentów – ubezpieczenie OC

Podejmując współpracę z biurem rachunkowym, warto sprawdzić, czy wykupiło ono polisę OC oraz jaka jest jej wysokość. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, który stanowi zabezpieczenie dla klientów biura w przypadku niespodziewanych wypadków lub ewentualnych błędów. Dodatkową ochronę, którą może zapewnić biuro rachunkowe, gwarantują takie działania, jak rozliczanie ZUS-u czy uzupełniające ubezpieczenie w razie utraty dokumentacji. 

Rzetelna obsługa dostosowana do indywidualnych potrzeb

Szukając najlepszego biura rachunkowego, należy dokładnie określić jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z danym biurem i przedstawienie swoich wymagań, tak aby zyskać pewność, że oferuje ono te usługi, które są potrzebne. Można również wybrać na biuro, które oferuje szeroki zakres działań. Sztab profesjonalistów sprosta wymaganiom na samym początku współpracy, ale także na dalszych etapach prowadzenia działalności. 

Niektóre biura rachunkowe zajmują się również wsparciem firm w zakresie biznesu. Takie rozwiązanie umożliwia konsulting ze specjalistami innych dziedzin, których rozwój jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania firmy na rynku. Doradztwo biznesowe będzie dobre dla osób, które dopiero planują założenie firmy lub tych, którzy istnieją w branży dłuższy czas i chcą jeszcze bardziej usprawnić swoje działania. 

Ochrona danych osobowych 

Powierzając firmie zewnętrznej informacje o pracownikach czy klientach, należy upewnić się, że będą one odpowiednio chronione. Biuro rachunkowe powinno stosować procedury zawarte w ustawie o ochronie danych osobowych. Zabezpieczenie zapewni bezpieczeństwo wszystkich osób związanych z przedsiębiorstwem, jak i pozwoli uniknąć niechcianych konsekwencji zaniechania takich działań. 

Wybierz biuro rachunkowe świadomie

Podjęcie decyzji o tym, które biuro rachunkowe zajmie się obsługą finansowo-rachunkową firmy, należy do jednych z ważniejszych. Poprawnie wykonywane rozliczenia i rzetelnie prowadzona dokumentacja często wpływa na rozwój przedsiębiorstwa, przynoszący zysk. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zdecydować się na możliwie najlepsze biuro rachunkowe. Zastosowanie się do tych kilku kryteriów, może przyczynić się do świadomego wyboru, a to pozwoli na owocną współpracę, gwarantującą zadowolenie z obu stron.  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.