Jak korzystać z kalkulatora rzeczywistej stopy procentowej?

Marek Szydełko
29.03.2019

Każdy, kto chce wziąć w banku kredyt, powinien przyswoić sobie zagadnienie jakim jest RRSO czyli realna roczna stopa oprocentowania. RRSO informuje o realnych kosztach pożyczki i kredytu, dlatego dobrze jest wiedzieć jakie są faktycznie koszty zobowiązania finansowego. Przeczytaj, jak korzystać z kalkulatora rzeczywistej stopy procentowej.

Czym jest RRSO?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu czy pożyczki. Jest to także wskaźnik, który obrazuje klientowi jaki poniesie on całkowity koszt zobowiązania finansowego. Banki zwykle podają jak procentowo kształtuje się RRSO danego kredytu w skali roku, ale koszty te można także obliczyć samemu. Kalkulator rzeczywistej stopy procentowej na www.direct.money.pl pozwoli ci zapoznać się z realną kwotą zobowiązania finansowego. Dzięki temu dowiesz się, jaką sumę faktycznie będziesz zmuszony oddać bankowi. RRSO powinno być priorytetowym wskaźnikiem, który każdy klient chcący zaciągnąć kredyt czy pożyczkę weźmie pod uwagę.

Co składa się na RRSO?

Klient porównując RRSO kredytu i jego oprocentowanie może poczuć się lekko zdziwiony. Oprocentowanie bowiem może wydać się bardzo kuszące, natomiast całą prawdę o kosztach kredytu ujawni RRSO. Ukazuje ono bowiem wszystkie koszty kredytu czy pożyczki jakie poniesiesz. W skład RRSO wchodzi prowizja dla banku, oprocentowanie nominalne obliczane w skali roku, ubezpieczenie kredytu, a w razie hipoteki koszt związany z wyceną hipoteki. Wielu klientów banków chcąc zaciągnąć zobowiązanie finansowe nie patrzy na RRSO, skupiając się jedynie na oprocentowaniu. Jest to niestety duży błąd, który może wiele kosztować. Banki są zobowiązane do pokazywania RRSO, jednak i tak wiele instytucji używa różnych sztuczek, by zafałszować jego obraz.

Jak korzystać z kalkulatora RRSO?

Kalkulator rzeczywistej stopy procentowej może pomóc ci obliczyć stopę procentową, czyli wyrażony w procentach koszt, jaki poniesiesz zaciągając zobowiązanie finansowe. Kalkulatory (dostępne nawet w internecie) są bardzo proste w obsłudze - wystarczy wprowadzić takie dane jak kwota kredytu jaki się otrzymało, wysokość prowizji, oprocentowanie oraz liczba rat, na które został rozłożony kredyt. Kalkulatory RRSO wymagają także informacji o tym, czy spłacane raty będą stałe czy malejące. Kolejnym krokiem po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pół jest kliknięcie na przycisk „oblicz”. Po przeliczeniu otrzymasz interesującą cię kwotę.

Na co uważać obliczając RRSO?

Jak już wiesz RRSO powinno być stałym wskaźnikiem całkowitej kwoty kredytu. Niestety tak nie jest. Ustawa antylichwiarska ustanawia, że maksimum oprocentowania wszystkich produktów bankowych nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej ustalonej przez Narodowy Bank Polski. Instytucje finansowe jednak tylko pozornie podporządkowują się ustawie, gdyż do ustalonego maksimum dodają także inne opłaty, co wpływa nieraz na ogromne RRSO. Czasami banki zamiast wskaźnika RRSO podają RMSO czyli miesięczną stopę oprocentowania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.