Jak działa faktoring odwrotny?

Maciej Piwowski
09.05.2022

Faktoring odwrotny to całkowite przeciwieństwo usługi faktoringu klasycznego. Jest popularny szczególnie wśród firm, które nie są w stanie szybko opłacić faktur z krótkim terminem ważności. Na czym polega ta usługa? Dlaczego warto z niej skorzystać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w olejnych punktach.

Czym różni się faktoring odwrotny od klasycznego?

Faktoring klasyczny jest przeznaczony dla dostawców, którzy nie są w stanie wyegzekwować należności od płatnika. W ten sposób ich finanse są zamrożone, przez co tworzy się zastój. Wówczas sprzedający nie jest w stanie finansować swoich inwestycji, ponieważ brakuje m na to kapitału. W takiej sytuacji może on sprzedać taką fakturę za 80 do 100% wartości, a wówczas egzekucją zajmuje się firma, która wykupiła dłużnika.

Odwrotnie jest w przypadku faktoringu odwróconego, który zakłada wzięcie pożyczki na poczet faktur, których nie jesteśmy w stanie opłacić w terminie. Jest to szczególnie problematyczne w momencie, gdy dokument ma krótką ważność, a my nie posiadamy w tym momencie finansów na opłaty. Tego rodzaju rozwiązanie to przede wszystkim pomoc w sytuacjach kryzysowych dla firm, które chcą nawiązywać trwałe i mocne relacje biznesowe z dostawcami i kreować dobry wizerunek jako płatnika.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktorant, czyli przedsiębiorstwo, które nie jest w stanie zapłacić faktur w trybie pilnym, może skorzystać z pomocy faktora. Jest to firma, która w trybie natychmiastowym opłaci za niego należności, pobierając następnie prowizje oraz wynagrodzenie za usługę. Koszty faktoringu to równowartość faktury z odsetkami i kosztami administracyjnymi związanymi z jej obiegiem. Można też podzielić zobowiązanie na raty, które pozwolą zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy. Wszystkie warunki umowy faktoringowej są do ustalenia pomiędzy stronami. Więcej informacji na temat faktoringu odwrotnego zostało zamieszczonych na stronie internetowej https://finansowaniefaktur.pl/blog/faktoring-odwrotny.html.

Jak zaksięgować usługę faktoringu odwrotnego?

W przypadku księgowania usługi faktoringu odwrotnego największe znaczenie ma treść umowy zawartej pomiędzy dłużnikiem a spłacającym. Faktura za materiały zostaje przekazana faktorowi, który uiszcza należności dostawcy, jednak faktorant musi za to zapłacić. Kwota stanowi równowartość faktury oraz wynagrodzenie administracyjne i odsetki. Wszystkie nadprogramowe należności wpisywane są w księgach jako koszty prowadzenia firmy.

Dlaczego warto korzystać z usług faktoringu?

Dzięki faktoringowi odwrotnemu przedsiębiorcy mają ciągłość i płynność finansową. Dodatkowo są wiarygodni dla banków jako płatnicy i ich zdolność kredytowa nie zmniejsza się. Firma nie musi też korzystać z kredytu kupieckiego, który często jest wysoko oprocentowany. Efektem ubocznym są korzyści wizerunkowe. Przedsiębiorstwo ma opinię wiarygodnego płatnika, który może utrzymywać relacje biznesowe z dostawcami. Dodatkowo nie zalegamy z żadnymi płatnościami i poprawiamy płynność i wizerunek firmy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie