Jak dobrać rozmiary plakatów na ścianę?

Mateusz Rąbalski
28.10.2021

Plakaty na ścianę - nie jest to żadna nowość, już od kilku lat nieustanie są hitem i cieszą się dużą popularnością. Oryginalna dekoracja ścienna, która pozwoli odnowić wnętrze, obowiązkowe w niemal każdym pomieszczeniu. To łatwy, szybki i mało inwazyjny sposób na odświeżenie pomieszczenia. Plakaty stanowią najprostszy element dekoracji, ale za to, jaki efektowny. Prostota, a zarazem niepowtarzalność przeróżnych wzorów pozwoli nam na dopełnienie naszego wnętrza. Idealnie podkreślają oblicze pomieszczenia i sprawią, że staje się ono przytulne i komfortowe.

Wybierając rozmiar plakatu lub zestawu plakatów, musimy wziąć pod uwagę ważny aspekt, jakim jest miejsce na ścianie, którym dysponujesz. Ważne, aby plakat na ścianie w salonie wyróżniał się, ale stanowił również wspólną całość z meblami, kanapą czy też lampą.

Plakaty na ścianę

Formaty plakatów

Najczęściej drukowane formaty plakatów to A – czyli format zasadniczy. Formaty B i C to formaty pomocnicze.

 • A0, wymiar: 841 × 1189 mm (w poziomie: 1189 × 841 mm)
 • A1, wymiar: 594 × 841 mm (w poziomie: 841 × 594 mm)
 • A2, wymiar: 420 × 594 mm (w poziomie: 594 × 420 mm)
 • A3, wymiar: 297 × 420 mm (w poziomie: 420 × 297 mm)
 • A4, wymiar: 210 × 297 mm (w poziomie: 297 × 210 mm)
 • A5, wymiar: 148 × 210 mm (w poziomie: 210 × 148 mm)
 • A6, wymiar: 105 × 148 mm (w poziomie: 148 × 105 mm)
 • A7, wymiar: 74 × 105 mm (w poziomie: 105 × 74 mm)

Galeria ścienna z plakatami

Galeria plakatów, to modny i stylowy sposób na uzupełnienie pustej przestrzeni na ścianie. Nie ma tutaj żadnych zasad, w galerii plakatów można przedstawić różne rozmiary plakatów. Ważnym aspektem jest to, że nie musi to być symetryczne, jednorodne czy monotematyczne. Świetnie wygląda połączenie kilku plakatów w różnych rozmiarach, czyli w stylu asymetrycznym. 

Plakaty na ścianę

Dodatkowe cechy aranżacji

 1. Orientacja - wybierz pracę w orientacji pionowej, aby stworzyć poczucie wysokości i otwartości, lub umieść dekorację poziomo, aby wypełnić na przykład pustą ścianę za stołem w jadalni.
 2. Umieszczenie - jeżeli wieszamy plakat nad kanapą, kominkiem lub innym meblem, warto zachować spójność. Oznacza to, że plakat powinien być powieszony od 15 do 30 cm nad górną częścią mebla. 
 3. Odległość między częściami galerii - należy umieścić większe dzieła sztuki na ścianie salonu w odległości od 8 do 10 cm od siebie, a małe prace od 5 do 8 cm.

Jak umieścić plakaty bez niszczenia ściany?

Idealna opcja dla osób, które często zmieniają ustawienie dekoracji w pomieszczeniu. Bez użycia wiertarki i wiercenia w ścianie, jest to jednoznaczne z brakiem nieestetycznych dziur w ścianie po zmianie decyzji o ustawieniu plakatu.

 1. Półka na plakaty - wiszące półki są dosyć wąskie i same w sobie nie rzucają się w oczy, więc układając na niej obrazy, czy plakaty to one grają pierwsze skrzypce. W każdym momencie możemy przearanżować to, co znajduje się na półce. 
 2. Dekoracja oparta o ścianę - najprostrzy i najmniej inwazyjny sposób na wyeksponowanie plakatu.
 3. Taśma dwustronna - na oczyszczoną powierzchnię ściany przyklejamy taśmę dwustronną, a następnie dociskamy ramę obrazu lub plakatu. Jeśli zmienimy koncepcje, bez problemu odklejamy taśmę od ściany.
 4. Rzepy - przyklejamy do ramy obrazu, a następnie przyciskamy do oczyszczonej powierzchni ściany. Tak jak w przypadku taśmy samoprzylepnej, bez problemu odkleimy ją od ściany.
 5. Samoprzylepne gwoździe - gwoździe przyklejane są za pomocą specjalnej taśmy na ścianie, plusem takich gwoździ jest możliwość regulacji ich wysokości.
 6. Plastry samoprzylepne - idealnie sprawdzą się do przyklejenia lekkich plakatów bez ramy, są niewidoczne i nie pozostawiają śladów.
 7. Sznurek - stary i banalny sposób na powieszenie plakatów. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu rustykalnym czy boho.
 8. Plastikowe wieszaki samoprzylepne na ścianie - czy chodzi o te wieszaczki, które najczęściej używamy do powieszenia ręczników czy też ścierek w kuchni?- Otóż tak! Warto mieć jednak na uwadze, to żeby plakat bądź obraz nie był zbyt ciężki.
 9. Sztaluga - mamy do wyboru wiele wariantów rozmiarów sztalug, to jaką sztalugę wybierzemy, zależy od naszych preferencji i ilości miejsca, jaką chcemy przeznaczyć. Obrazy możemy ustawić pojedynczo lub parami. Zaleta takiej sztalugi jest to, że możemy sobie ja przestawić w inne miejsce, oraz plakaty możemy zmieniać bez końca.

Jaki rozmiar ramy wybrać?

To, jaki rozmiar ramy wybierzemy, zależy od naszych preferencji, czy chcemy plakat w ramie z passepartout, czy bez.

Jeśli chcemy oprawić plakat w ramę z passepartout, należy kupić ramę o rozmiar większą niż plakat. Natomiast jeżeli nie zależy nam na passepartout to plakat i ramę kupujemy w tym samym rozmiarze. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.