Czym jest rezydencja litewska?

Mateusz Rąbalski
01.08.2022

Zmiana rezydencji podatkowej to doskonała perspektywa dla właścicieli działalności gospodarczych zmęczonych zmiennym systemem prawnym niedopasowanym zupełnie do realiów biznesowych. W Polsce przedsiębiorczość radzi sobie coraz gorzej, a statystyki upadłości konsumenckich mówią właściwie same za siebie. Z tego powodu wyrobienie rezydencji litewskiej to opłacalny plan, który zapewnia wiele perspektyw rozwoju. Czym jest rezydencja litewska i w jaki sposób podejść efektywnie do problematyki przeniesienia biznesu?

O co chodzi z rezydencją litewską?

W ostatnich latach Litwa stała się krajem przyciągającym specjalistów funkcjonujących w branży cyfrowej, IT. Każdy przedsiębiorca, który dotychczas prowadził sklep internetowy powinien zapoznać się z możliwościami tzw. e-rezydencji, mechanizmu ułatwiającego zarządzanie firmą cudzoziemcom. W Litwie dynamicznie rozwija się e-administracja niezwykle pomocna osobom przedsiębiorczym. Właściwie tylko w Polsce wycieczka do urzędu kończy się wielkim rozczarowaniem i mandatami. W innych krajach UE przedsiębiorcę traktuje się z szacunkiem i wielką motywacją, o czym świadczą dane emigracyjne i kontrolne pozyskiwane wśród menedżerów. Najlepiej problematykę ubiegania się o rezydencję podatkową na Litwie wyjaśnia https://www.thompsonstein.com/rezydencja-zagraniczna/e-rezydencja/litewska-e-rezydencja/.

Dlaczego rezydencja podatkowa za granicą?

  • Mniej problemów z urzędami oraz instytucjami, przedsiębiorcy nie uważa się automatycznie za przestępcę,
  • korzystne systemy optymalizacji wzorowane na najlepszych standardach występujących w UE,
  • narzędzia e-administracji oraz e-rezydencji dostępne od ręki, też przy wsparciu wyspecjalizowanych kancelarii prawnych,
  • korzystne otoczenie prawne, społeczne, ekonomiczne i naturalnie

Jakie perspektywy otwierają się przed przedsiębiorcą z Polski na Litwie?

Litwa nie odbiega kulturowo od Polski, ale zapewnia coraz lepszy klimat prowadzenia działalności gospodarczej, bez problemów strukturalnych, prawnych, administracyjnych, technologicznych. Dopasowanie e-rezydencji to spora nowość, która zachęca wielu specjalistów do spróbowania swoich sił za granicą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.