Czy adwokat, radca prawny i prawnik to to samo?

Mateusz Rąbalski
26.05.2022

W potocznym języku pojęcia prawnika, adwokata i radcy prawnego bywają stosowane zamiennie. W rzeczywistości zaś to trzy odrębne funkcję i kryjące się za nimi kompetencje.

Kim zostaje osoba po studiach prawniczych?

Po ukończeniu pięcioletnich studiów prawniczych otrzymuje się tytuł magistra prawa – prawnika. Generalnie prawnik może na tym etapie zakończyć swoją edukację i podjąć się dowolnego zajęcia. W praktyce prawnicy zasilają szeregi korporacji, zostają dziennikarzami lub politykami.

Ukończenie studiów prawniczych nie pozwala im jednak reprezentować klientów przed sądem. Mogą otworzyć własną kancelarię prawną i udzielać porad. Często zresztą zajmują się sprawami związanymi z odszkodowaniami konsumenckimi, czy ubezpieczeniami.

Co daje aplikacja?

Po ukończeniu studiów prawnik może zdecydować się na kilkuletnią aplikację, która jest odpłatna i wyspecjalizować się jako:
-adwokat,
-radca prawny,
-prokurator,
-sędzia,
-komornik,
-notariusz.

Wybierając aplikację, należy kierować się własnymi ambicjami, ale też zdrowym rozsądkiem. Warto brać pod uwagę to, ilu absolwentów rocznie zdaje egzamin i trafia na rynek pracy. Chłodna kalkulacja przyda się zwłaszcza wtedy, gdy nie przynależy się do rodziny z tradycjami prawniczymi.

Które aplikacje są najbardziej popularne?

Najczęściej prawnik po studiach wybiera spośród czterech aplikacji: adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej i prokuratorskiej.

Najwięcej swobody bez wątpienia daje aplikacja adwokacka i radcowska. Tu też czekają największe pieniądze i możliwość zrobienia kariery. Najczęściej adwokaci specjalizują się w konkretnej dziedzinie prawa – bronią klientów w sprawach karnych, albo potrafią skutecznie przeprowadzić rozwód po myśli zatrudniającej strony. Radcy prawni i adwokaci mają dużą swobodę działania – zostają wpisani na listę radców prawnych lub adwokatów, ale prowadzą działalność komercyjną. Najprościej rzecz ujmując, samu ustalają swoje stawki.

Na aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej nie można podejmować działalności zawodowej (poza naukową), dlatego wszyscy studenci otrzymują stypendium (nieco ponad 3000 zł). Egzaminy wstępne uważane są za najtrudniejsze spośród wszystkich aplikacji. Podczas aplikacji prawnicy poznają praktyczną stronę wybranego zawodu i jednocześnie poszerzają swoją wiedzę teoretyczną. To niezwykle trudne i angażujące studia, ale dające sporo satysfakcji.

Artykuł opracowany przez kancelariaminsk.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie