Choker: co to jest i jak go nosić?

Antoni Kwapisz
12.01.2023

Każda kobieta wie, że dodatki mogą całkowicie odmienić stylizację. Naszyjnik choker to jeden z tych dodatków, których zakupu z pewnością nie będziemy żałować. Jest to bardzo modna i stylowa ozdoba, która doskonale się prezentuje i przyciąga uwagę. W jaki sposób ją nosić i do czego zakładać?

1. Choker: co to takiego?

2. Komu pasuje choker?

3. Z czym nosić chokery?

Był modny w latach 90., wówczas nosiły go m.in. Naomi Campbell, Britney Spears czy Victoria Beckham. Potem choker na jakiś czas zniknął, by znów pojawić się w świecie biżuterii i podbić serca kobiet. Obecnie chokery przybierają coraz to nowsze i ciekawsze formy. Dzięki temu każda z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.

1. Choker: co to takiego?

Nazwa choker wywodzi się z angielskiego słowa choke, oznaczającego duszenie, ucisk w gardle, krztuszenie się. Tak naprawdę nie chodzi jednak o biżuterię, która miałaby coś wspólnego z przemocą czy też brutalną erotyką. Choker to po prostu rodzaj biżuterii, który nosi się bardzo blisko szyi.

Chokery mogą przybierać różne formy. Klasyczna wersja to aksamitne chokery, czyli cienka, najczęściej czarna tasiemka, która świetnie nadaje się do rockowych, jak i romantycznych stylizacji. Niejednokrotnie chokery są też ozdobione zawieszką (np. choker z literką). Swego czasu furorę robiły chokery wiązane na kokardę, które pięknie eksponują dekolt. Ale to tylko kilka podstawowych propozycji. Kobiety, które kochają elegancję, z pewnością docenią np. choker z pereł.

2. Komu pasuje choker?

Dla niektórych chokery nadal są dość kontrowersyjnym rodzajem biżuterii, a to ze względu na ich historię. Kiedyś kobiety nosiły je po to, by oddać hołd zmarłym bliskim. Potem zaczęły je nosić francuskie prostytutki, a z czasem chokery znakiem rozpoznawczym lesbijek. 

Dziś chokery noszą przede wszystkim osoby, które lubią bawić się modą i przełamywać utarte schematy. A że obecnie mamy naprawdę dużo "wariacji" na temat chokera, każda z nas może znaleźć coś dla siebie.

3. Z czym nosić chokery?

Choker w klasycznej wersji dskonale pasuje do ramoneski, ale też wieczorowej sukni czy też klasycznej koszuli, jeśli zależy nam na tym, by stylizacja nabrała charakteru.

Kobiety, które wolą bardziej subtelne rozwiązania, mogą postawić na choker z łańcuszków i kamieni, który doskonale wygląda w zestawieniu z bluzką czy sukienką odsłaniającą ramiona.

Warto podkreślić, że te naszyjniki śmiało można zestawiać także z kolczykami i innymi dodatkami. Najlepiej prezentują się z delikatnymi kolczykami oraz subtelnymi łańcuszkami.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie