Balkon francuski – czy warto się na niego zdecydować

Piotr Kowalczyk
01.08.2022

Balkony francuskie to jedna z nielicznych możliwości skutecznego rozjaśnienia wnętrza domu i zwiększenia jego funkcjonalności. Są to duże, specyficzne okna, które rozciągają się od podłogi do sufitu. Doskonale sprawdzają się w budynkach biurowych i handlowych, a także w budynkach mieszkalnych czy prywatnych rezydencjach. Zapewniają nie tylko wymaganą jasność, ale także wyjątkową estetykę – wykańczające je francuskie balustrady są bardzo eleganckie i ponadczasowe. O czym warto wiedzieć?

Balkony francuskie są znanym rozwiązaniem od wielu lat – pierwsza wzmianka o nich pochodzi z okresu baroku. W ostatnich latach doświadczyliśmy ich wyjątkowego odrodzenia, ponieważ współcześni architekci doceniają ich funkcjonalność i estetykę. Nie da się ukryć, że te rozwiązania przyciągają wzrok i całkowicie zmieniają wygląd całego budynku. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć - dowiedz się, czym są balkony francuskie, jakie są ich zalety i gdzie najlepiej się sprawdzają.

Co to jest balkon francuski?

Balkony francuskie to bardzo charakterystyczne okna o wydłużonych kształtach, które rozciągają się od sufitu do podłogi. Ich konstrukcja zaczyna się około 15 cm nad ziemią, a ich elementami składowymi są również niewielkie parapety zewnętrzne (niespecjalnie wyeksponowane, a małe doniczki rzadko są dozwolone). Nazywamy je również portfelami. Wykończone są zawsze balustradami, w których zastosowane szkło charakteryzuje się dużą wytrzymałością, gwarantując tym samym bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak o korzystaniu ze sprawdzonych źródeł – polecamy usługi firmy AVIS, która jest obecna na polskim rynku od wielu lat jako producent sprawdzonych systemów wszelkiego rodzaju balustrad i poręczy balkonowych. To eksperci z dużym doświadczeniem w doborze zabezpieczeń do klasycznych okien i balkonów francuskich.

Warto jeszcze raz podkreślić, że balkony francuskie nie są niczym nowym, prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiły się w okresie baroku. Jednak przez lata nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem architektów. Powróciły do łask kilkadziesiąt lat temu i przez długi czas były wykorzystywane głównie w obiektach handlowych i biurowych. Dziś jednak stawiamy na modernistyczne, proste kształty, a minimalistyczne francuskie balustrady idealnie pasują – dlatego coraz częściej można je spotkać w domach prywatnych. 

Balkon Francuski - Zastosowanie

Przez wiele lat balkony francuskie znajdowały zastosowanie głównie w obiektach handlowych i biurowych. W takich przestrzeniach „szklane ściany” mogą zapewnić lepsze warunki pracy, co przekłada się na lepsze benefity i większą produktywność pracowników. Co więcej, pozwalają zaoszczędzić sporo energii elektrycznej i ogrzewania, co przy tak dużym budynku jest bardzo ważne.

Należy jednak zaznaczyć, że balkony francuskie świetnie sprawdzają się również w przypadku bloków mieszkalnych a także domów bliźniaczych lub jednorodzinnych. Nie tylko zapewniają dużo światła, ale są optycznie smukłe i ładnie komponują się z modernistyczną aranżacją. Balustrady francuskie wykonane ze stali nierdzewnej są zazwyczaj minimalistyczne i w pełni zgodne z aktualnymi trendami.

Balkon Francuski - Zalety

Zastosowanie balkonów francuskich rozjaśnia pomieszczenie. Jest to bardzo ważne dla dobrego samopoczucia rodzin, pracowników, ponieważ jasne pomieszczenie daje optymistyczne nastawienie. Dzięki temu idealnie nadają się do długich, wąskich pomieszczeń, które trudno skutecznie doświetlić.

Bardzo piękny jest również balkon francuski. W pełni odpowiadają potrzebom współczesnych użytkowników. Są minimalistyczne, proste i ponadczasowe. Zredukowali bryły modernistycznych budynków i nadali im poczucie rytmu. Są niezbędne, gdy dom ma kilka poziomów.

Jednocześnie warto podkreślić, że balkon francuski to idealne rozwiązanie, gdy martwisz się o stan naszej planety. Należy pamiętać, że brak paneli balkonowych zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Budynki nie tracą ciepła, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko energię elektryczną, ale także ogrzewanie.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie