Anglistyka - kierunek studiów nie tylko dla nauczycieli

Jerzy Biernacki
13.02.2022

Anglistyka to kierunek, który daje wiele możliwości. Choć wielu absolwentów decyduje się na zawód nauczyciela, tak naprawdę jest mnóstwo innych obszarów, w których można wykorzystać swoją wiedzę na temat języka angielskiego. Co można robić po tego typu studiach? Warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje ten kierunek studiów.

Co można robić po anglistyce?

Lingwiści mogą zostać nauczycielami w szkołach publicznych i prywatnych. Mogą także prowadzić działalność edukacyjną na własną rękę albo prowadzić zajęcia językowe w ramach dodatkowej pracy. Ciekawą opcją dla absolwentów jest obszar tłumaczeń. Zapotrzebowanie jest ogromne, przede wszystkim w mediach i w biznesie. Anglista może również redagować i nanosić poprawki na teksty napisane w języku angielskim. Biegła znajomość języka angielskiego jest ogromnym atutem w międzynarodowych korporacjach. Anglista często jest poszukiwany jako przedstawiciel firmy w kontakcie z partnerami czy klientami biznesowymi.

Gdzie studiować anglistykę?

Filologia angielska to kierunek oferowany przez wiele uczelni. Wiele z nich kładzie jednak nacisk na naukę języka pod kątem jest historii i literatury. Wiedza ta niekoniecznie jest przydatna na rynku pracy. Warto więc wybrać program, który uczy bardziej praktycznych umiejętności. Ciekawą propozycją są studia w Bielsku Białej w WSEH (Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna).

Uczelnia oferuje różne specjalizacje:

  • anglistyka biznesowa z elementami zarządzania - dzięki niej można zostać tłumaczem w biznesie, pracować w różnych sektorach działalności gospodarczej (turystyka, hotelarstwo, placówki unijne), bez problemu posługiwać się technologią informacyjną,
  • film i media - specjalizacja umożliwia pracę w obszarze mediów, nauki i życia społecznego oraz w edukacji,
  • anglistyka tłumaczeniowa - daje możliwość pracy w ośrodkach językowych, biurach tłumaczeń, urzędach administracji państwowej i samorządowej, organizacjach międzynarodowych, organizacjach pozarządowych jako tłumacz pisemny lub ustny bądź specjalista dokonujący translacji.

Studia pozwalają studentom na dogłębne przyswojenie języka angielskiego i możliwość wykorzystania swojej wiedzy w wybranym zawodzie.

Wiele ludzi posługuje się językiem angielskim. Mało kto jednak z nich zna go na zaawansowanym poziomie. Zapotrzebowanie na anglistów wciąż jest ogromne i to w wielu dziedzinach. Filologia angielska to więc dobry wybór. Kierunek daje wiele możliwości, a biegła znajomość języka przydaje się w wielu sytuacjach zawodowych, a także stanowi ogromny atut.

Sprawdź ofertę WSEH: https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/studia-i-stopnia.html.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie