Zmiana godzin pracy w okresie upałów – dlaczego warto się na to zdecydować?

Krzysztof Jagielski
17.08.2021

W Polsce mamy coraz dłuższe i bardziej dokuczliwe fale upałów. Wysokie temperatury potrafią się utrzymywać nawet przez kilka tygodni, co jest szczególnie dużym problemem dla pracowników fizycznych, wykonujących swoje obowiązki na wolnym powietrzu. Jeśli masz firmę budowlaną, instalacyjną, brukarską etc., to w okresie upałów powinieneś zaproponować pracownikom zmianę godzin pracy. Dlaczego warto się na to zdecydować?

Wyższa efektywność pracy

Praca w upale nie jest ani trochę przyjemna (no chyba, że mówimy o wykonywaniu obowiązków ratownika wodnego). Przekłada się to oczywiście na spadek efektywności pracowników. Zmuszając ich do pracy w 30 stopniach Celsjusza musisz się liczyć z tym, że przez co najmniej kilka godzin roboczych będą raczej symulować pracę. A Tobie potrzebne jest pełne zaangażowanie, aby uniknąć opóźnień.

Dlatego koniecznie spróbuj zmienić godziny pracy swojej ekipy. Jeśli standardowo dzień roboczy trwa od 8 do 16, w okresie upałów warto zaproponować pracownikom, aby przyszli do firmy już na 6 rano i skończyli pracę o 14. Możliwe są również zmiany popołudniowe.

Mniejsze ryzyko urazów i problemów zdrowotnych

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że praca w upale jest po prostu niebezpieczna dla zdrowia. Nawet jeśli Twoi pracownicy są sprawni fizycznie i nie uskarżają się na żadne problemy, to po kilku godzinach na słońcu i przy temperaturze w okolicach 30 stopni Celsjusza z pewnością zaczną się uskarżać np. na zawroty głowy. To znacząco zwiększa ryzyko wypadku!

Niższe zużycie napojów

Warto sięgnąć również po argument finansowy. Jako pracodawca jesteś zobowiązany zapewnić swoim pracownikom napoje chłodzące w okresie upałów, których zużycie będzie bardzo wysokie w ciągu dnia. Zmieniając godziny pracy nie tylko zaoszczędzisz na napojach, ale też zmniejszysz częstotliwość przerw regeneracyjnych.

Większa precyzja

Nie da się ukryć, że pracując w warunkach bardzo wysokiej temperatury trudno jest zachować pełne skupienie – sam na pewno tego doświadczyłeś. I choć terminy gonią, to jednak warto tak zorganizować dzień roboczy, aby pracownicy nie musieli mordować się z upałem, bo to zawsze fatalnie odbija się na ich wydajności oraz precyzji prowadzonych robót (co z kolei spowoduje konieczność nieodpłatnego wykonania poprawek).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.