Pracujesz na etacie? Te sygnały powinny Cię zmotywować do założenia własnej firmy

Antoni Kwapisz
18.12.2019

Praca na etacie bez wątpienia ma wiele plusów. Daje poczucie bezpieczeństwa, stabilizację życiową, jest też o wiele mniej wymagająca, niż prowadzenie biznesu. Jednak co miesiąc kilkuset Polaków decyduje się z tego wszystkiego zrezygnować, by spróbować swoich sił w sektorze przedsiębiorczości. Motywacje są różne, ale istnieją też uniwersalne sygnały świadczące o tym, że warto przynajmniej rozważyć założenie własnej firmy. Sprawdź, czy nie dotyczą one także Ciebie.

Klienci chcą mieć Cię na wyłączność

Oznacza to, że jesteś świetny w tym, co robisz, ale przełożeni niekoniecznie to doceniają. Jeśli klienci bardzo często zgłaszają, że chcą, abyś to Ty odpowiadał za realizację ich projektu, to musisz mieć świadomość, że śmietankę i tak spija szef. Ty dostajesz normalną pensję, może czasami skapnie Ci jakaś premia. Dlaczego nie miałbyś brać od klientów pełnej stawki i krok po kroku rozwijać własnej firmy?

Dostajesz propozycję zrobienia czegoś po godzinach

Jeśli coraz częściej zdarza Ci się robić „prywatę”, znajdujesz na to czas i w ten sposób solidnie podbudowujesz budżet domowy, a także czerpiesz z tego niemałą satysfakcję, to najprawdopodobniej masz zadatki na niezłego przedsiębiorcę. Godzenie etatu z pracą po godzinach jest trudne, wymaga doskonałej logistyki i umiejętności zarządzania czasem, co jest niezbędne w prowadzeniu własnego biznesu. Może czas najwyższy się odważyć?

Widzisz, jak przełożeni marnują potencjał zespołu

I doprowadza Cię to do szału. Wiesz, że Twój bezpośredni przełożony nie jest szczególnie rozgarnięty, boli Cię, gdy widzisz, że projekt mógłby być zrealizowany lepiej, gdyby tylko ktoś zechciał wdrożyć Twoje pomysły. Masz więc wszelkie podstawy, aby sądzić, że gdybyś to Ty wyłącznie odpowiadał za realizację zlecenia, mogłoby ono zostać wykonane szybciej, dokładniej, a przy tym za wyższą stawkę. Udowodnij to sobie prowadząc własny biznes.

Możesz pracować ciężej, ale obecnie Ci się to nie opłaca

Twojej firmy nie stać na wypłacanie nadgodzin, szef jest typem konformisty, któremu wystarczy to, że stać go na luksusowe wakacje, fajny samochód, a firma jakoś tam przędzie. Taki stan rzeczy nie zaspokaja jednak Twoich ambicji. Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że warto przynajmniej zastanowić się nad rozpoczęciem własnego biznesu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.