Okazjonalna praca zdalna – dlaczego warto to zaproponować pracownikom?

Antoni Kwapisz
03.10.2022

Praca zdalna stała się standardem w wielu przedsiębiorstwach, natomiast nadal nie brakuje firm wymagających od pracowników osobistego stawiania się w biurze. Jeśli masz wątpliwości co do pracy zdalnej, to na dobry początek możesz zaproponować pracownikom rozwiązanie hybrydowe. Okazjonalna praca zdalna, na przykład w wymiarze kilku dni miesięcznie, to bardzo ciekawa i pod kilkoma względami korzystna opcja, o czym piszemy w naszym poradniku.

Idealne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci

Okazjonalna praca zdalna na pewno przypadnie do gustu pracownikom mającym małe dzieci, które notorycznie chorują. Obecnie tracisz takich pracowników nawet na kilkadziesiąt dni w skali roku, ponieważ muszą brać opiekę. Alternatywą może być zaproponowanie, aby w razie potrzeby pracownik wykonywał swoje obowiązki zdalnie, bez brania zwolnienia, ze 100-procentową odpłatnością.

Rzadsze urlopy na żądanie

Urlop na żądanie to zawsze problem dla pracodawcy, natomiast skoro pracownicy mają do niego prawo, to chętnie z tego korzystają. Każdemu może się przytrafić gorszy dzień, na przykład spowodowany mocno zakrapianą imprezą poprzedniego wieczora. Zamiast tracić nie do końca dysponowanego pracownika na cały dzień, możesz zaproponować okazjonalną pracę zdalną, gdzie pracownik sam wybiera sobie godziny wykonywania swoich obowiązków.

Kolejny element uatrakcyjniający miejsce pracy

Okazjonalna praca zdalna to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla pracowników, dlatego wprowadzając je w Twojej firmie możesz natychmiast podnieść morale w zespole i zacieśnić relacje z podwładnymi. Taka informacja będzie mierz również pozytywny wpływ na wizerunek marki pracodawcy.

Obniżenie kosztów po stronie pracodawcy

Okazjonalna praca zdalna może być naprawdę dobrym sposobem na ograniczenie wydatków stałych, na przykład na energię elektryczną, wodę etc. Gdy pracowników nie ma w biurze, to nie zużywają kosztownych mediów, co w dobie kryzysu energetycznego może mieć niebagatelne znaczenie dla budżetu przedsiębiorstwa.

Warto również dodać, że w Polsce wkrótce mają zacząć obowiązywać przepisy dokładnie regulujące pracę zdalną. W projekcie ustawy znalazł się m.in. zapis dotyczący właśnie okazjonalnej pracy zdalnej, której wymiar ma wynosić do 24 dni w roku kalendarzowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.