Któremu pracownikowi powierzyć zarządzanie przedsiębiorstwem?

Mateusz Nowak
26.07.2023

Jeśli od dawna zajmujesz się prowadzeniem biznesu, masz firmę zbudowaną na bardzo solidnych fundamentach, sprawdzony model działalności, a teraz chcesz bardziej skupić się na sobie i bliskich, to dobrym pomysłem może być przekazanie przedsiębiorstwa w zarządzanie. Komu? Najlepiej jednemu z pracowników, który zna firmę od środka, wie o niej prawie wszystko i będzie w stanie dalej ją prowadzić z Twoją pomocą i asystą z tylnego fotela. Pytanie tylko, którego pracownika wybrać? Oto kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę.

Zacznij od najbardziej doświadczonych pracowników

Zarządzanie firmą wymaga doskonałej znajomości obowiązujących w niej procesów, klientów, filozofii, terminów i cech wyróżniających dane przedsiębiorstwo na tle konkurencji. Stąd konieczne jest wybranie pracownika mającego wieloletnie doświadczenie, najlepiej takiego, który uczestniczył w każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa i zna je od podszewki.

Wybierz tego, któremu najbardziej ufasz

Zaufanie to podstawa, dlatego skup się na pracownikach, którym obecnie powierzasz najtrudniejsze zadania i już wielokrotnie zdarzało się, że musieli Cię zastąpić. Wybierz tego, który poradził sobie z tym najlepiej.

Zwróć uwagę na cechy wolicjonalne

Do zarządzania firmą należy wybrać pracownika, który jest lubiany w zespole, a jednocześnie ma szacunek w przedsiębiorstwie. Nie powinna to być osoba toksyczna, konfliktowa, ponieważ w przeciwnym razie bardzo szybko zauważysz pogorszenie funkcjonowania firmy z uwagi na fatalną atmosferę.

Lojalność to kluczowa cecha

Najlepszym wyborem do zarządzania firmą będzie ten pracownik, który wielokrotnie udowodnił swoją lojalność – na przykład nie odszedł z firmy w trudniejszym momencie, nigdy nie wykradał tajemnic firmowych, nie obmawiał Cię za plecami.

Taka osoba nie tylko dobrze poradzi sobie z zarządzaniem, ale też będzie uczciwie wykonywać powierzone jej przez Ciebie zadania, nie próbują kierować firmą wbrew Twoim intencjom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie