Korzyści z zatrudniania pracowników tymczasowych

Marek Szydełko
02.07.2018

W dobie ogromnych problemów ze znalezieniem rąk do pracy, wielu polskich przedsiębiorców korzysta z ofert agencji oferujących tzw. najem pracowników tymczasowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które niesie ze sobą konkretne korzyści dla firmy. Z jakimi formalnościami wiąże się zatrudnianie pracowników tymczasowych? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Pracownik tymczasowy, czyli kto?

Mianem pracownika tymczasowego określamy osobę, która jest zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej i delegowana przez nią do konkretnego zakładu zgłaszającego zapotrzebowanie na obsadzenie danego stanowiska.

Przepisy bardzo dokładnie regulują, jakie prace mogą być wykonywane przez pracowników tymczasowych. Są to:

  • Prace o charakterze sezonowym lub doraźnym,
  • Prace, których terminowa realizacja przez pracowników zatrudnionych już w zakładzie nie byłaby możliwa,
  • Prace, które normalnie powinien wykonać pracownik zatrudniony w zakładzie, ale jest aktualnie nieobecny (np. z powodu choroby czy urlopu).

Należy przy tym pamiętać, że pracownicy tymczasowi nie mogą być kierowani do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Bardzo ważne jest także to, że pracownik tymczasowy nie może zastąpić pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. Jeśli przedsiębiorca zwolnił podwładnego i chce obsadzić stanowisko pracownikiem tymczasowym, to obowiązuje tutaj trzymiesięczny okres karencji.

Uwaga!

Powyższy przepis nie ma zastosowania, jeśli do zwolnienia doszło z winy pracownika – np. było ono konsekwencją rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Co można zyskać zatrudniając pracowników tymczasowych?

Przede wszystkim jest to świetny sposób na ograniczenie formalności. Firma zatrudniająca pracowników tymczasowych nie musi się martwić prowadzeniem ich akt osobowych. Wystarczy, że ewidencjonuje czas pracy, z którego rozlicza się z agencją.

Pracodawca nie musi również zgłaszać pracowników tymczasowych do ubezpieczeń społecznych. Nie wypłaca mu pensji, ponieważ leży to w gestii agencji – faktycznie zatrudniającej pracowników. Agencja przejmuje praktycznie wszystkie formalności, w tym naliczanie i odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy.

Olbrzymim atutem zatrudniania pracowników tymczasowych jest możliwość zrezygnowania z długotrwałego i kosztownego procesu rekrutacji. Firma po prostu zgłasza się do agencji, wskazuje swoje oczekiwania i czeka na skierowanie właściwych pracowników. Jest to bardzo wygodne i rozwiązuje kadrowe problemy, z jakimi zmaga się coraz więcej polskich pracodawców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie