Kiedy dać premię pracownikowi?

Maciej Piwowski
18.10.2021

Premia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez pracowników bonusów, jakie może przyznać pracodawca. Większość zatrudnionych osób liczy na to, że w pewnym momencie otrzymają premię, choć oczywiście nie wszyscy sumiennie nas to pracują. Masz nadwyżkę budżetową, którą chcesz przeznaczyć na premie dla pracowników? Sprawdź, kiedy warto to zrobić.

Przed świętami

Przedświąteczny czas jest tym, który w naturalny sposób kojarzy się z przyznawaniem premii. Pamiętaj jednak, że w tym okresie warto dać dodatkowe pieniądze wszystkim pracownikom. Nie powinno być tak, że przed świętami wręczasz premie tylko wybrańcom – taka sytuacja momentalnie zniszczy atmosferę w firmie i osłabi Twoją pozycję, jako pracodawcy.

Po zakończeniu z sukcesem ważnego kontraktu

Jeśli dzięki zaangażowaniu wybranych pracowników udało się dowieźć kontrakt do końca i rozliczyć go, na czym firma bardzo zyskała finansowo i wizerunkowo, to premie będą najlepszą formą gratyfikacji. Pracownicy pracujący przy tym projekcie z pewnością liczą na bonusy, zwłaszcza, że doskonale wiedzą, ile firma zarobi na ich wspólnym sukcesie. Nie ociągaj się więc z przyznaniem premii.

Po pozyskaniu bardzo cennego klienta

Tutaj premia należy się oczywiście przede wszystkim temu pracownikowi, który bezpośrednio odpowiadał za pozyskanie tego klienta – na przykład handlowcowi czy dyrektorowi sprzedaży.

Wysokość premii musi być adekwatna do wkładu finansowego, jaki wnosi nowy klient. Przykładowo: jeśli kontrakt przewiduje, że firma dzięki obsłudze klienta wygeneruje 1 mln zł dodatkowego przychodu, to premia w wysokości np. 1000 zł będzie jednak mało atrakcyjna – to może spowodować, że cenny pracownik zacznie poważnie rozważać zmianę pracodawcy.

Gdy pracownik zrobił duże postępy

Największym sukcesem pracodawcy jest „wychowanie sobie” świetnego, lojalnego i kompetentnego pracownika. Czasami warto dać szansę komuś bez doświadczenia i kwalifikacji, w kim dostrzegamy potencjał. Jeśli pracownik zrobił w ostatnim czasie ogromne postępy i widzisz jego zaangażowanie, to nie wahaj się przyznać mu premii – to powinno podziałać motywująco mnie tylko na niego, ale też na innych pracowników, którzy jeszcze nie pokazali swojego potencjału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.