Jak zatrudnić członka rodziny w swojej firmie?

Mateusz Nowak
24.05.2018

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem znalezienia wykwalifikowanych i godnych zaufania pracowników. W takiej sytuacji często pojawia się pomysł zatrudnienia w firmie członka najbliższej rodziny, np. bezrobotnej żony czy dorosłego syna, który po studiach nie może znaleźć pracy. Jak to rozwiązać z formalnego punktu widzenia i nie narazić się na problemy w razie kontroli? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Byle nie na czarno!

„Zatrudnienie” bliskiego członka rodziny w firmie bez umowy jest złym pomysłem i to z kilku powodów. Po pierwsze: taki proceder może w każdej chwili wyjść na światło dzienne, co skończy się bardzo wysoką grzywną i koniecznością zapłacenia wszystkich zaległych składek oraz podatków. Po drugie: osoba, która pracuje bez umowy, nie odkłada środków na przyszłą emeryturę. Jest to więc rozwiązanie krótkowzroczne i zdecydowanie go nie polecamy.

Formy zatrudnienia

Najbliższego członka rodziny można zatrudnić w swojej firmie na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Nie ma więc tutaj żadnej różnicy w porównaniu do zatrudnienia osoby niespowinowaconej. W świetle prawa taki stosunek pracy wygląda jednak nieco inaczej.

Mamy bowiem do czynienia nie z pracownikiem, ale z osobą współpracującą. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych dokładnie wymienia, kogo można zatrudnić w takiej formie. Są to:

  • Mąż
  • Żona
  • Własne dzieci
  • Dzieci drugiego małżonka
  • Dzieci przysposobione
  • Rodzice
  • Macocha lub ojczym
  • Osoba przysposabiająca

Bardzo ważne jest, aby taka osoba pozostawała z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym. W praktyce właściciele firm najczęściej decydują się na zatrudnienie współmałżonka lub dziecka.

Obowiązki względem ZUS

Niestety, zatrudnienie w firmie członka rodziny nie zwalnia z obowiązku odprowadzania za niego składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Męża, żonę, dziecko etc. należy zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczeniowego (czyli od zatrudnienia).

Wysokość składek jest uzależniona od formy zatrudnienia oraz od tego, czy członek rodziny nie jest zatrudniony w innej firmie – wówczas należy odprowadzać za niego wyłącznie składkę zdrowotną.

Warto wiedzieć

Oczywiście nie zapominamy również o obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak widać zatrudnienie członka rodziny w firmie nie wiąże się z praktycznie żadnymi korzyściami podatkowo-składkowymi. Jest to więc korzystne wyłącznie z punktu widzenia zaufania do pracownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie