Jak uprościć sprawy HR w firmie? Kilka wskazówek

Antoni Kwapisz
22.08.2022

Sprawy HR należą do tej grupy obowiązków, których polscy przedsiębiorcy szczerze nie znoszą – a już zwłaszcza wtedy, gdy muszą się nimi zajmować osobiście. Masz tak samo? W takim razie czas najwyższy na uproszczenie spraw HR w firmie. Jak to zrobić? Po prostu wykorzystaj nasze wskazówki.

Cyfrowy obieg dokumentów

Od tego trzeba zacząć. Jeśli dziś toniesz w dokumentach mających związek ze sprawami HR, w tym w różnego rodzaju wnioskach, podaniach, kwestionariuszach i zaświadczeniach, to przestań się tak męczyć. Wprowadź w firmie zasadę obowiązkowego obiegu cyfrowego dokumentów, które można udostępnić w intranecie (wcześniej oczywiście inwestując w takie rozwiązanie).

Bezpośredni kontakt do osób z działu HR

Jeśli masz w firmie dział HR, a mimo to codziennie odbierasz telefony i maile od pracowników z prośbą o np. przesłanie wniosku, „klepnięcie” urlopu itd., to coś tutaj ewidentnie nie gra. Każdy pracownik powinien otrzymać bezpośredni namiar na osoby z działu HR, które są odpowiedzialne za załatwianie takich spraw.

Dobrym pomysłem może być też uruchomienie wewnętrznego chatu, który będzie pełnić funkcję helpdesku HR dla pracowników.

Udostępnienie instrukcji dla pracowników

Skoro sprawy HR w firmie tak mocno Cię angażują, to najwyraźniej w firmie nie ma odpowiedniej kultury organizacyjnej. Możesz to zmienić poprzez opracowanie szczegółowej instrukcji postępowania dla pracowników. Zawrzyj w niej takie informacje, jak numer kontaktowy do działu HR, wyszczególnij sytuacje, w których pracownik nie powinien angażować w swoje problemy bezpośredniego przełożonego itd.

Opracowanie konkretnego planu rekrutacji

Problemy z HR-em w firmie bardzo często ujawniają się na etapie rekrutowania nowych pracowników. Jeśli jest to dla Ciebie koszmarny czas, kiedy nie możesz się skupić na niczym innym, to rekrutacja z całą pewnością kuleje.

Rozważ opracowanie szczegółowej polityki rekrutacyjnej, z podzieleniem obowiązków pomiędzy poszczególnych pracowników. Na dłuższą metę dobrym pomysłem będzie natomiast skorzystanie z pomocy zewnętrznej agencji HR, która kompleksowo zajmie się całym procesem rekrutacyjnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.