Jak szybko znaleźć idealnego pracownika? Kilka skutecznych sposobów

Jerzy Biernacki
26.05.2020

Znalezienie dobrego pracownika jest dziś sporym wyzwaniem, a co dopiero powiedzieć o wyszukaniu takiego, który z miejsca spełnia wszystkie oczekiwania pracodawcy? Wydaje się to niemal niemożliwe, jednak istnieją sposoby na to, by osiągnąć na tym polu duży sukces. Wystarczy tylko z nich skorzystać – choć od razu podkreślamy, że nie będzie tanio. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Agencja headhunterska

Nie mylić z agencją pośrednictwa pracy! Wyspecjalizowane agencje headhunterskie są bardzo skuteczne w wyszukiwaniu pracowników dla swoich klientów. Ich celem jest znalezienie osoby, która spełnia wszystkie wymagania i jest gotowa do natychmiastowego podjęcia pracy na danym stanowisku, bez szkoleń, rozmów kwalifikacyjnych itd. Chodzi tutaj zatem o wyszukanie prawdziwego fachowca, którego trzeba oczywiście odpowiednio wynagrodzić. Pomoc agencji również nie będzie tania, ale jeśli zależy Ci na efektach, to warto sięgnąć do portfela.

Precyzyjna treść ogłoszenia

Sposób tańszy, a również może być skuteczny. Jeśli decydujesz się na samodzielnie poprowadzenie rekrutacji i chcesz dać standardowe ogłoszenie, to oszczędź sobie czasu i zadbaj o możliwie jak najbardziej precyzyjną treść anonsu. Określ w nim najważniejsze cechy i kompetencje, jakimi powinien charakteryzować się idealny pracownik. Napisz też, ile płacisz i co oferujesz poza pensją – dobrej klasy fachowcy lubią konkrety.

Płatna rekomendacja

Sposób, który jest popularny w świecie dużego biznesu. Polega on na zaproponowaniu np. zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom czy własnym pracownikom wynagrodzenia w zamian za zarekomendowanie pracy w konkretnej firmie. Ten system bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ pozwala szybko wyłuskać z rynku najbardziej wartościowych pracowników, również tych, którzy teoretycznie nie szukają nowego zajęcia.

Podkupienie

Na koniec gruby kaliber. Podkupienie pracownika nie jest na pewno sposobem zbyt eleganckim, ale za to jest bardzo skuteczne. Jeśli wiesz, że w konkurencyjnej firmie pracuje osoba, którą bardzo chciałbyś widzieć u siebie z uwagi na jej unikalne kompetencje, to warto nadwyrężyć dla niej firmowy budżet. Pamiętaj jednak, że aby podkupić pracownika musisz położyć na stole bardzo dobrą ofertę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.