Jak ograniczyć zatrudnienie w firmowym magazynie?

Maciej Piwowski
01.05.2023

Zaplecze magazynowe to z jednej strony niezbędna część wielu biznesów, a z drugiej dość kosztowna w utrzymaniu struktura. Gros wydatków stanowią pensje dla pracowników. Jeśli właśnie jesteś na etapie restrukturyzowania kosztów działalności i wiesz, że musisz ograniczyć zatrudnienie w firmowym magazynie, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Przegląd kadr

Na dobry początek warto się zastanowić, czy obecne kadry zatrudnione na magazynie są odpowiednio wykorzystane. Może się okazać, że albo część pracowników w zasadzie nie ma nic konkretnego do roboty, albo wprost przeciwnie – są tak przeciążeni pracą, że jakakolwiek redukcja spowoduje gwałtowne obniżenie wydajności magazynu.

Automatyzacja

Automatyzacja to najlepsza odpowiedź na tytułowy dylemat. Obecnie dysponujemy szeregiem technologii, które mogą nie tylko wspierać pracowników magazynu, ale też ich częściowo zastąpić – za przykład mogą posłużyć automatyczne systemy transportu wewnętrznego.

Oczywiście inwestycja w automatyzację jest kosztowna i czasochłonna, natomiast długofalowo z pewnością się opłaci, pozwalając na zredukowanie czy raczej zoptymalizowanie zatrudnienia w magazynie.

Pomyśl o outsourcingu

Outsourcing to znacznie tańsza forma wzmocnienia kadr przedsiębiorstwa. Jeśli magazyn generuje wysokie koszty, to naprawdę warto rozważyć opcję przeniesienia tej części biznesu poza firmę i skorzystania z usługi zewnętrznej. Oszczędności z tego tytułu mogą być niebagatelne, a jednocześnie może poprawić się wydajność logistyki przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.