Dlaczego warto organizować praktyki studenckie w zakładzie pracy?

Mateusz Nowak
29.09.2023

Odbycie praktyk studenckich to często wymóg uzyskania zaliczenia roku studiów, a nawet otrzymania dyplomu. Nic dziwnego, że istnieje duże zapotrzebowanie na takie praktyki wśród studentów różnych kierunków. Jeśli w Twojej firmie do tej pory nie organizowano praktyk studenckich, to dowiedz się, dlaczego warto to zmienić.

Wzbudzenie zainteresowania firmą wśród przyszłych pracowników

Na trudnym rynku pracy firmy imają się najróżniejszych sposobów, by przyciągnąć do siebie nowych pracowników. Zwykła rekrutacja już nie wystarcza, potrzebne jest coś „ekstra”, co wyróżni przedsiębiorstwo na tle konkurencji. Tym czymś mogą być właśnie praktyki studenckie.

Młodzi ludzie, którzy poznają warunki, atmosferę w zakładzie, zaplecze techniczne i technologiczne oraz charakter pracy podczas praktyk studenckich, mogą być bardziej skłonni do podjęcia zatrudnienia w tej firmie, gdy na dobre wkroczą już na rynek pracy.

Szansa pozyskania wartościowego pracownika na wczesnym etapie jego kariery

Praktyki studenckie nie muszą być krótką przygodą. Jeśli w trakcie 2-3 tygodni praktyk okaże się, że student ma już wysokie kwalifikacje zawodowe, jest zaangażowany, przydatny i sprawdziłby się na danym stanowisku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć mu propozycję stałego zatrudnienia – początkowo grafik można dopasować do obowiązków studenckich młodego człowieka.

Jest to bardzo korzystna sytuacja dla pracodawcy, który oszczędza mnóstwo czasu i środków na rekrutacji, od ręki pozyskując pracownika znającego już realia firmy, wstępnie przyuczonego do wykonywania zawodu i tym samym niewymagającego długotrwałego onboardingu.

Nie zapominajmy również o tym, że praktykant może stanowić realne wsparcie dla pracowników etatowych, częściową odciążając ich w codziennych obowiązkach – jest to szczególnie cenne w okresie urlopowym.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie