Dlaczego warto być precyzyjnym podając warunki zatrudnienia w ogłoszeniu o pracę?

Piotr Kowalczyk
16.07.2021

Przeglądając ogłoszenia o pracę opublikowane w Internecie często można dojść do wniosku, że rekrutującym firmom wcale nie zależy na szybkim pozyskaniu pracownika. Dlaczego? Ponieważ treść ogłoszenia w ogóle nie zachęca do odpowiedzenia na nie. Jest nieprecyzyjna, przepełniona niewiele znaczącymi frazesami, a to już na starcie eliminuje z procesu rekrutacji część potencjalnie zainteresowanych osób. Sprawdź więc, dlaczego pisząc ogłoszenie o pracę powinieneś zachować precyzję.

Zawężenie grupy odbiorców ogłoszenia

Wyjaśnijmy to na konkretnym przykładzie. Jeśli szukasz pracownika produkcji i masz wobec niego bardzo konkretne wymagania, to koniecznie trzeba je podać w ogłoszeniu. Sama informacja o potrzebnie zatrudnienia pracownika produkcji jest bardzo nieprecyzyjna. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie zawarcie w ogłoszeniu informacji o proponowanym wynagrodzeniu.

To ważna kwestia, ponieważ jeśli wynagrodzenie będzie zbyt niskie, to część odbiorców ogłoszenia po prostu nie odpowie na nie, oszczędzając Twój czas. Dotrzesz natomiast do osób, którym taka stawka odpowiada i nie będą już potrzebne krępujące dla obu stron negocjacje.

Zwiększenie atrakcyjności oferty

Precyzyjne ogłoszenia o pracę same w sobie są dużo atrakcyjniejsze niż te, z których niewiele wynika. Obecnie pozyskanie wartościowego pracownika jest tak trudne, że warto robić wszystko, co tylko możliwe, aby realnie zwiększyć zainteresowanie ofertą.

Podając w ogłoszeniu takie szczegóły, jak wysokość wynagrodzenia za pracę, zakres obowiązków, a także oferowane benefity, możesz mieć pewność, że zacznie się ono wyróżniać na tle innych ogłoszeń. To z kolei musi spowodować zwiększenie liczby aplikacji.

Ponadto działa tutaj efekt psychologiczny. Firmy, które grają w otwarte karty, wydają się być atrakcyjniejszymi pracodawcami niż te, które ukrywają istotne informacje na temat proponowanego stanowiska.

Skrócenie procesu rekrutacji

To także argument, który trudno jest zbagatelizować. Im precyzyjniejsza treść ogłoszenia, tym mniejsze ryzyko, że do rekrutacji zgłoszą się osoby kompletnie nie spełniające oczekiwań pracodawcy – a przecież trzeba zapoznać się z ich aplikacjami i stracić na to sporo czasu.

Dlatego chcąc jak najszybciej pozyskać odpowiedniego pracownika, warto zadbać o czytelną, zrozumiałą i co najważniejsze precyzyjną treść ogłoszenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.