Co możesz zrobić, aby zapewnić pracownikom efektywny odpoczynek w czasie przerwy?

Mateusz Nowak
08.07.2020

Każdemu pracownikowi w ciągu dnia roboczego przysługują przerwy. Ich długość i częstotliwość zwykle jest ustalana indywidualnie i określana w regulaminie firmy. Co najmniej jedna przerwa musi być na tyle długa, aby pracownik miał czas na zjedzenie posiłku. I na tym zwykle się kończy: pracodawcy niechętnie ingerują w to, w jaki sposób ich pracownicy wykorzystują czas wolny. Tymczasem warto wprowadzić w firmie kilka zasad i zmian, dzięki którym podwładni będą odpoczywać efektywniej, na czym zyska ich wydajność. Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Firmowa stołówka

To banalnie prosty i wcale nie tak drogi w realizacji sposób na to, aby rzeczywiście zachęcić pracowników do solidnego zregenerowania się podczas przerwy. Firmowa stołówka powinna serwować proste, smaczne i tanie dania obiadowe, śniadaniowe, a na przekąskę także desery. Uwierz, że pracownicy będą z niej chętnie korzystać, zwłaszcza wtedy, gdy zapewnisz atrakcyjne ceny. Najłatwiej będzie tutaj nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą cateringową, która zajmie się organizacją i prowadzeniem stołówki.

Zadbany teren zielony wokół firmy

Jeśli dysponujesz własnym budynkiem firmowym lub długoterminową umową najmu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zachęcić pracowników do wychodzenia na świeże powietrze w czasie przerwy – i to nie tylko palaczy. Zadbany teren zielony sprzyja relaksacji, pozwala wyprostować kości i chwilę pospacerować, co ma korzystny wpływ na układ krążenia. Docenią to zwłaszcza pracownicy biurowi.

Może siłownia?

Ten pomysł wcale nie jest tak szalony, jak mogłoby się wydawać. Urządzenie małej firmowej siłowni nie pochłonie majątku, bo podstawowe sprzęty do ćwiczeń można kupić za niewielkie pieniądze. Nikt też nie mówi o urządzaniu fitness klubu z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy kilka rowerów stacjonarnych, może ergometr, bieżnia, zestaw hantli i obciążników, drabinki do fizykoterapii i gotowe.

Pokój zabaw i relaksu

Na ten krok decyduje się coraz więcej firm, nie tylko korporacji. Pokoje zabaw i relaksu są bardzo pożądane przez pracowników, ponieważ można w nich naprawdę solidnie odpocząć w ciągu dnia. Mało tego: takie pokoje, oczywiście odpowiednio wyposażone, sprzyjają też integracji pracowników i budowaniu zgranego zespołu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.