Zanim wybierzesz księgowego

Piotr Kowalczyk
26.07.2019

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej bez pomocy księgowego jest możliwe i prawnie dozwolone, ale bywa też bardzo uciążliwe. Dlatego większość przedsiębiorców na pewnym etapie rozwoju biznesu decyduje się jednak powierzyć swoje sprawy księgowego specjaliście. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem biura księgowego, to pamiętaj, aby sprawdzić kilka najważniejszych kwestii. Będą one miały kluczowy wpływ na jakość współpracy.

Obsługa online

W dzisiejszych czasach jest to wręcz niezbędne, ale – o zgrozo – na rynku wciąż działają księgowi, którzy obsługują klienta jedynie offline. Nietrudno się domyślić, że takie rozwiązanie jest mało komfortowe i niepotrzebnie angażuje przedsiębiorcę.

Opcja kontaktu telefonicznego

Jeśli chcesz powierzyć swoją księgowość internetowemu biuru rachunkowemu, to koniecznie upewnij się, czy będziesz mieć możliwość porozmawiania ze swoim opiekunem przez telefon. To bardzo ważne, ponieważ są sytuacje, gdy nie możesz długo czekać na kontakt mailowy.

Reprezentowanie przed urzędem skarbowym

Dopytaj, czy wybrane biuro może Cię reprezentować przed organami skarbowymi. Przyda się to w różnych sytuacjach, np. gdy trzeba będzie wyjaśnić jakąś wątpliwość w zeznaniu podatkowym czy złożonej deklaracji VAT. Po co masz to robić samodzielnie, skoro są od tego specjaliści?

Ubezpieczenie

Powierzenie swojej księgowości biuru rachunkowemu, które nie ma ubezpieczenia OC, to skrajna nieodpowiedzialność. Nawet dobrym fachowcom zdarzają się błędy, a pamiętaj, że w takiej sytuacji konsekwencje podatkowe (a nawet prawne) ponosisz wyłącznie Ty. Wybierz zatem biuro, które jest ubezpieczone, bo to może Ci uratować skórę w najmniej oczekiwanym momencie.

Opinie

Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, aby w ciągu kilku minut ustalić, czy dane biuro rachunkowe cieszy się dobrą opinią – wystarczy użyć wyszukiwarki. Jeśli nie możesz znaleźć żadnych informacji na temat księgowego, to lepiej uważaj. Może się okazać, że będziesz jego pierwszym klientem, a to mimo wszystko dość ryzykowna perspektywa.

Szeroki zakres usług

Na pewno warto wybrać takie biuro rachunkowe, które będzie mogło prowadzić Twoje sprawy księgowe niezależnie od statusu przedsiębiorstwa. Może się przecież zdarzyć, że za jakiś czas postanowisz zarejestrować spółkę z o.o. – wtedy będziesz potrzebować biura oferującego tzw. pełną księgowość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.