Wypełniasz PIT? Nie zapomnij o przekazaniu 1,5 proc. podatku na OPP

Jerzy Biernacki
30.03.2023

W 2023 roku wzrosła wartość podatku, jaki możemy przekazać na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wynosi ona 1,5 proc., zamiast dotychczasowego 1 proc. Prawo do przekazania części zapłaconego podatku OPP mają również przedsiębiorcy, w tym prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Warto z tej możliwości skorzystać!

Dlaczego wzrosła wartość podatku przekazywanego OPP?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w 2022 roku realnie spadły nasze obciążenia podatkowe (no, może nie dla przedsiębiorców), co oczywiście ograniczyłoby wpływy z 1 procenta podatku. Dlatego OPP postulowały o zwiększenie wartości procentowej przekazywanego im podatku. Stanęło na podwyżce o 0,5 proc.

Dodatkowo w 2022 roku wzrosła kwota wolna od podatku (do 30 tys. zł), przez co wiele osób po prostu nie zapłaciło ani złotówki podatku dochodowego – dotyczy to praktycznie każdego, kto zarabiał pensję minimalną.

To warto wiedzieć

Przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz OPP jest neutralne finansowo. Oznacza to, że nic nie tracimy, ani nic nie zyskujemy, gdy zrezygnujemy z tej możliwości.

Jak przekazać 1,5 proc. podatku?

To bardzo proste. Wypełniając PIT, czy to w formie papierowej, czy elektronicznej, po prostu wpisz w odpowiedniej rubryce numer KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego oraz podaj cel szczegółowy (np. numer przydzielony konkretnemu dziecku, na którego leczenie chcesz przeznaczyć część swojego podatku).

Listę OPP znajdziesz w Internecie – na przykład na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.