Właściciele piekarni i cukierni zapłacą mniej za gaz. To dobra informacja dla nas wszystkich

Mariusz Siwko
13.02.2023

Zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego, od 1 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać obniżone stawki za gaz ziemny dla przedsiębiorców prowadzących małe i średnie piekarnie oraz cukiernie. To reakcja rządu na falę upadłości rodzinnych biznesów, które zostały przygniecione drastycznymi podwyżkami cen gazu.

Będą dopłaty z budżetu

Obniżka cen gazu dla wymienionych przedsiębiorców to tak naprawdę skutek dopłat, jakie rząd skieruje z budżetu państwa do spółek gazowych. Czyli za ten „prezent” zapłacą wszyscy podatnicy (koszt to około 300 mln zł). Z drugiej jednak strony ten ruch powinien się przełożyć na przynajmniej zahamowanie podwyżek cen pieczywa i wyrobów cukierniczych.

Premier zapowiedział, że od 1 kwietnia 2023 roku przedsiębiorcy zapłacą za gaz maksymalnie około 200 zł za 1 MWh. Obecnie wiele piekarni i cukierni musi się mierzyć z nawet trzykrotnie wyższymi opłatami za podstawowe medium.

Obniżona stawka będzie obowiązywać do końca roku. Z szacunków rządu wynika, że z tej formy pomocy skorzysta około 2,7 tys. przedsiębiorstw. Rozwiązanie jest skierowane wyłącznie do małych i średnich firm (wykluczone zostały m.in. markety wypiekające pieczywo na miejscu) o kodzie PKD 10.71.Z, czyli zajmujących się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciast w piecach ogrzewanym gazem ziemnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie