Spółka z o.o. może się opłacać. Przeczytaj komu i na jakich warunkach

Wyższe koszty prowadzenia działalności, ale w zamian ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania dłużne wspólników – tak w dużym uproszczeniu moglibyśmy podsumować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji o jej założeniu, dziś damy ci kilka argumentów za i przeciw.

Nie łudź się, że spółka z o.o. to podobne warunki do DG

Zanim zdecydujesz między DG i spółką z o.o. powinieneś wiedzieć, że to dwa zupełnie różne podmioty (nawet jeśli mowa o porównaniu DG do tzw. jednoosobowej spółki z o.o.), do których zastosowanie mają inne podstawy prawne. Różnice dotyczą także kosztów bieżących, początkowych, odpowiedzialności za zobowiązania dłużne, sposobu ewidencjonowania przychodów i rozchodów oraz wielu innych.

Te różnice dzielą działalność gospodarczą i spółkę z o.o.

Jesteś wspólnikiem? Odpowiadasz za zobowiązania tylko do wysokości udziałów

Jednym z kluczowych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na powołanie do życia spółki z o.o. jest m.in. fakt, że wspólnicy odpowiadają przed wierzycielami tylko do wysokości włożonych w spółkę udziałów. Wszystkie pozostałe roszczenia kierowane są indywidualnie do członków zarządu, ale to też pod warunkiem, że spółka z o.o. nie ogłosi wcześniej upadłości. Z kolei przy DG jako właściciel odpowiadasz w 100% za wszystkie długi swoim majątkiem – tym aktualnym i przyszłym.

Wyjątkiem jest tylko jednoosobowa spółka z o.o., w której wspólnik zajmuje jednocześnie stanowisko jednoosobowego zarządu.

Spółka z o.o. to wyższe koszty prowadzenia działalności

Spółka z o.o. kosztuje więcej ze względu na:

  • złożone procesy administracyjne,
  • konieczność prowadzenia pełnej księgowości,
  • konieczność wniesienia kapitału początkowego (na rok 2016 minimum 5.000 złotych),
  • podwójne opodatkowanie – CIT dla spółki + PIT dla udziałowców.

Działalność gospodarcza to niska wiarygodność w kontekście biznesowym

Mimo że koszty DG są relatywnie niskie, licz się, że w kontekście relacji biznesowych sam podmiotu jaki prowadzisz nie jest bez znaczenia. I tak np. istnieje niska szansa, że w twoją firmę zainwestuje zewnętrzny podmiot, jeśli jesteś wpisany do bazy CEIDG, bowiem ustanowienie udziałów w jednoosobowej działalności nie jest możliwe.

- […] „pozostaje zawsze przekształcenie DG w spółkę z o.o., ale jest to proces kosztowny i czasochłonny” – mówią nam księgowi E-pok.

Spólnik spółki z o.o. nie jest w obowiązku płacenia składek na rzecz ZUS

Zgodnie z obowiązującymi podstawami prawnymi – wspólnik spółki z o.o. nie jest w obowiązku do opłacania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście to pod warunkiem, że wspólnik nie jest jednocześnie członkiem zarządu i/lub nie jest przez swoją spółkę zatrudniony.

-

Biuro prasowe redakcji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.