Składka zdrowotna dla ryczałtowców w 2022. Poznaliśmy jej wysokość

Mateusz Nowak
18.02.2022

Jedną z najważniejszych i najbardziej bolesnych przedsiębiorców zmian wprowadzonych w ramach tzw. Nowego Ładu jest obliczanie wysokości składki zdrowotnej od dochodu bez możliwości zastosowania jej odpisu. W relatywnie najlepszej sytuacji są ryczałtowcy, dla których obowiązuje stała składka zależna od kwoty wypracowanego przychodu. Właśnie poznaliśmy oficjalną wysokość składki dla trzech grup przychodowych.

Jaką składkę zdrowotną zapłacisz na ryczałcie w 2022 roku?

Ostateczna wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na ryczałcie była uzależniona od średniego wynagrodzenia za IV kwartał 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw. Główny Urząd Statystyczny podał, że wyniosło ono 6221,04 zł brutto, czyli aż o około 800 zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020. To oczywiście spowodowało, że składka zdrowotna dla ryczałtowców jest wyższa, ponieważ przy tej formie rozliczania się z fiskusem składka jest obliczana właśnie od przeciętnego wynagrodzenia.

Wysokość składki jest zależna od przychodu przedsiębiorcy będącego na ryczałcie. I tak:

  • Dla przychodu do 60 tysięcy złotych rocznie – składka w 2022 roku wynosi 335,94 zł miesięcznie;
  • Dla przychodu od 60 do 300 tysięcy złotych rocznie – składka w 2022 roku wynosi 559,89 zł miesięcznie;
  • Dla przychodu powyżej 300 tysięcy złotych rocznie – składka w 2022 roku wynosi 1007,81 zł miesięcznie.

Składka nie zmienia się przez cały rok!

Warto przypomnieć, zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy dopiero w 2022 roku przeszli na ryczałt, że w przypadku tej formy opodatkowania składka zdrowotna jest płacona w takiej samej wysokości przez cały rok. Może się zmienić jedynie w przypadku osiągnięcia wyższego przychodu, ale ewentualna niedopłata będzie wyrównywana dopiero w rozliczeniu rocznym (jeśli np. przedsiębiorca opłacał składkę dla przychodów do 60 tysięcy złotych rocznie, ale w rzeczywistości osiągnął przychód np. 100 tysięcy złotych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie