„Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” – kto może skorzystać?

Mateusz Rąbalski
01.06.2023

To może być hit wśród młodych ludzi, którzy poważnie myślą o założeniu działalności gospodarczej. Wystartował rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”, skierowany do osób planujących rozpoczęcie swojego biznesu, ale niemających wystarczającego kapitału. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z takiej formy pomocy (niskooprocentowanej pożyczki).

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do uzyskania rządowego wsparcia na start w biznesie

Program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” jest skierowany do kilku grup przyszłych przedsiębiorców. Preferencyjną pożyczkę nawet do około 130 tys. zł mogą uzyskać:

  • Studenci ostatniego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, w tym jednolitych studiów magisterskich;
  • Absolwenci szkół i uczelni wyższych, którzy szukają pracy (maksymalnie do 4 lat od ukończenia szkoły/uzyskania tytułu zawodowego);
  • Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, ale tylko do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego;
  • Opiekunowie osób niepełnosprawnych;
  • Osoby już pracujące, ale osiągające niskie dochody (ich średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku do programu nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę);

Nie tylko na pierwszy biznes

Co ważne, z programu mogą skorzystać również osoby, które kwalifikują się do jednej z wymienionych grup, natomiast w przeszłości prowadziły już działalność gospodarczą. Warunek jest jeden: musiały tego zaprzestać na co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o wsparcie z programu.

W osobnym artykule wyjaśniamy, na co można uzyskać środki z programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.