Outsourcingowy zespół na start, czyli z kim warto nawiązać współpracę w biznesie?

Mateusz Nowak
25.01.2021

Outsourcing usług jest dziś właściwie standardem i korzysta z niego w praktycznie każdej branży. To świetny sposób na optymalizację kosztów prowadzenia działalności, a także wsparcie firmy bez konieczności tworzenia dodatkowych stanowisk. W ramach outsourcingu można dziś zlecać właściwie wszystko, jednak na dobry początek dobrze będzie zainteresować się kilkoma zasadniczymi usługami – przydatnymi w każdym biznesie. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Biuro rachunkowe

Najbardziej oczywista usługa, z jakiej warto korzystać w ramach outsourcingu, to właśnie szeroko pojęta księgowość. Jeśli Twoja firma nie jest zobligowana do prowadzenia pełnej księgowości, nie masz również potrzeby tworzenia stanowiska księgowego w przedsiębiorstwie, to korzystanie z obsługi zewnętrznego biura rachunkowego będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Jest to świetny sposób na ograniczenie kosztów, a przy tym maksymalne uproszczenie kwestii księgowych – szczególnie, jeśli usługa jest świadczona w 100% online.

Agencja marketingowa

Nie ma mowy o efektywnym prowadzeniu i rozwijaniu biznesu bez inwestowania w marketing. To jasne, że małe i średnie firmy nie mogą sobie pozwolić na utrzymywanie własnych działów marketingu – w większości przypadków nie ma też takiej potrzeby. Na rynku działa mnóstwo agencji marketingowych świadczących swoje usługi w modelu outsourcingu, które są w stanie przejąć całą obsługę reklamową przedsiębiorstwa – od planowania, przez opracowywanie kampanii, aż po ich monitorowanie i rozliczanie.

Software house

Mianem software house’u określamy firmy zajmujące się projektowaniem oprogramowania – najczęściej na potrzeby biznesu. W takich przedsiębiorstwach możesz zamawiać m.in. dedykowane aplikacje, systemy firmowe, programy do księgowania, rozliczania płatności, a nawet całe zasoby informatyczne firmy umożliwiające zdalne zarządzanie biznesem. Z oczywistych powodów firmy nie mają potrzeby utrzymywania własnych zespołów programistycznych – byłoby to bardzo kosztowne. Tutaj lepiej sprawdza się model zadaniowy – czyli zlecamy jakąś pracę do wykonania zewnętrznemu zespołowi, rozliczamy się i ewentualnie pracujemy nad udoskonaleniem narzędzia w przyszłości.

Firma HR

Jest wiele firm specjalizujących się w szeroko pojętym HR, które świadczą swoje usługi w ramach outsourcingu. Taka firma może np. przeprowadzić dla Ciebie rekrutację na nowe stanowisko czy też kompleksowo zająć się prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.