Nie zakładaj profilu zaufanego przez bank!

Jerzy Biernacki
19.04.2023

Profil zaufany to cyfrowe potwierdzenie tożsamości. Jest niezwykle przydatny w życiu przedsiębiorcy, który dzięki temu może załatwić wiele spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu czy z biura. Profil zaufany można założyć przez swój bank, jeśli ten oferuje taką usługę. Nie warto tego jednak robić, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Dlaczego nie przez bank?

Założenie profilu zaufanego przez bank jest kuszące, ponieważ mając już konto w danym banku możemy przejść całą procedurę w ciągu kilku chwil – i jest to wygodne. Niestety, później będzie już tylko gorzej.

Wykonanie każdego kroku w e-administracji, który wymaga potwierdzenia swojej tożsamości, będzie się wiązać z każdorazową koniecznością zalogowania się do bankowości elektronicznej (np. przez aplikację mobilną).

Znacząco wydłuża to cały proces, a przy tym obniża poziom bezpieczeństwa, gdy np. korzystamy z publicznej sieci Wi-Fi. Stąd założenie profilu zaufanego przez bank, naszym zdaniem, nie jest najlepszym pomysłem. 

Jeśli nie przez bank, to jak?

Profil zaufany można założyć na stronie rządowej – pod tym adresem https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany. Obecnie mamy możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w czasie wideorozmowy z urzędnikiem, co już całkowicie podważa sens zakładania profilu przez bank.

Inną opcją jest wyrobienie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowodu, który daje takie same możliwości, jak profil zaufany, pozwalając m.in. podpisywać dokumenty urzędowe wysyłane online.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.