Na co musi uważać przedsiębiorca w trakcie zasiłku chorobowego?

Krzysztof Jagielski
19.04.2022

Zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcy, który dobrowolnie opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe za siebie. Jest to rozsądne, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy z powodu problemów zdrowotnych nie będziemy w stanie dalej prowadzić własnej działalności. Dla wielu przedsiębiorców zasiłek chorobowy jest również dobrym sposobem na obniżenie swoich zobowiązań wobec ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie pobierania zasiłku przedsiębiorcy… prawie nic nie wolno. Czego dokładnie? Sprawdź to w naszym poradniku.

Świadczenie usług

W trakcie pobierania zasiłku chorobowego – również na dziecko – przedsiębiorcy nie wolno wykonywać żadnych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie może więc świadczyć usług, dokonywać sprzedaży, a nawet – teoretycznie – utrzymywać kontaktów z klientami. Według ZUS-u chory przedsiębiorca nie ma prawa brać udziału w targach i innych imprezach branżowych, pojawiać się w firmie itd.

Wystawianie faktur

Jeśli wystawisz fakturę klientowi w okresie pobierania zasiłku chorobowego, to przy odrobinie pecha mogą z tego wyniknąć spore problemy. ZUS może uznać, że jednak nie byłeś na tyle chory, aby zaprzestać prowadzenia działalności i cofnie Ci zasiłek, naliczy zaległe składki i jeszcze dorzuci odsetki. Lepiej więc dla świętego spokoju wstrzymać się z fakturowaniem klientów w czasie chorobowego.

Tankowanie firmowego samochodu

To może być dość zaskakująca podpowiedź, ale okazuje się, że ZUS faktycznie może się przyczepić do przedsiębiorcy, który w okresie pobierania zasiłku chorobowego zatankował firmowy samochód i jeszcze bezczelnie wziął fakturę! Choć na zdrowy rozsądek tankowanie auta, które nie jest w 100% wykorzystywane w działalności, jest czym normalnym i dopuszczalnym nawet w czasie choroby, to ZUS patrzy na świat nieco inaczej. Radzimy więc poczekać z tankowaniem, o ile jest to możliwe, na zakończenie chorobowego.

Kupowanie różnych usług i produktów

Oczywiście, że w dobie Internetu przedsiębiorca może kupować różne rzeczy do firmy nawet leżąc w łóżku z gorączką. ZUS może jednak się do tego przyczepić i uznać, że ma to znamiona prowadzenia działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego. Paranoja? Tak. Jednak wolelibyśmy nie wykłócać się o to z bezdusznymi urzędnikami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie