Mały ZUS Plus dłużej przez rok? Tak, ale tylko dla wybranych przedsiębiorców

Maciej Piwowski
14.08.2023

Mały ZUS Plus to jedna z popularnych ulg, które umożliwiają płacenie niższych składek na ZUS. Standardowo ulga przysługuje przez maksymalnie 36 miesięcy, natomiast w myśl nowych przepisów część przedsiębiorców może ją przedłużyć o kolejny rok. Zapraszamy po szczegóły.

Nie 3 a 4 lata Małego ZUS Plus

Przedłużenie ulgi jest możliwe dla przedsiębiorców, którzy w 2023 roku korzystają z Małego ZUS Plus (lub korzystali w przynajmniej jednym miesiącu), a ich przychód z działalności gospodarczej nie przekroczył 120 tys. zł. Zgodnie z nowymi przepisami będą mieć prawo do opłacania niższych składek również w 2024 roku, nawet jeśli w bieżącym roku kończy im się limit 36 miesięcy korzystania z Małego ZUS Plus.

Przedłużenie ulgi przysługuje również przedsiębiorcom, którzy utracili do niej prawo w 2023 roku, na przykład w styczniu, ponieważ wcześniej opłacali już niższe składki przez okres 36 miesięcy. W takim przypadku przedsiębiorca musi zgłosić wolę opłacania Małego ZUS Plus do 31 grudnia 2023 roku – wówczas niższe składki będą mu naliczane od stycznia 2024.

Z ulgi nie skorzystają natomiast przedsiębiorcy, którym Mały ZUS Plus skończył się w 2022 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie