Kolejne zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Piotr Kowalczyk
12.04.2022

Znamy już dokładne założenia kolejnej reformy sposobu naliczania składki zdrowotnej. Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku w sporej części trafiają do kosza. Na zmianach skorzystają przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie oraz karcie podatkowej, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Podatek liniowy

Po zmianach przedsiębiorcy zyskają możliwość rozliczania składki zdrowotnej w kosztach prowadzonej działalności. Dochód do opodatkowania można obniżyć do kwoty 8700 zł. Innymi słowy: przedsiębiorca na liniowce, który osiąga miesięczny dochód do kwoty 14 795 zł, może wrzucić całą składkę w koszty, zyskując na tym ponad 1600 zł rocznie.

Ryczałt

Przedsiębiorca na ryczałcie po zmianach zyskał możliwość obniżenia przychodu o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. W przypadku przedsiębiorcy opłacającego maksymalną składkę (1007,81 zł) oznacza to możliwość pomniejszenia przychodu o 503,91 zł miesięcznie.

Karta podatkowa

Przedsiębiorca rozliczający się z fiskusem na podstawie karty podatkowej może obniżyć swój podatek do zapłaty o 19% sumy zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ roczny wymiar składek na tej formie opodatkowania wynosi 3242,28 zł, to korzyść podatkowa dla przedsiębiorcy wyniesie nieco ponad 616 zł rocznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie