Jak zdalnie umówić się na wizytę w ZUS?

Mateusz Rąbalski
07.01.2021

Zdalna rejestracja wizyty w ZUS jest jednym z udogodnień wprowadzonych dla przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć stania w kolejkach, co samo w sobie zwiększa ryzyko zakażenia. Poza tym zdalne umówienie wizyty jest dużo wygodniejsze dla petenta – w tym przypadku przedsiębiorcy. Jak to zrobić? Na szczęście nie jest to szczególnie skomplikowane. Gotową instrukcję krok po kroku znajdziesz w naszym poradniku.

Krok 1: zaloguj się do PUE ZUS

Jeśli jeszcze nie masz konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to radzimy je założyć. Jest ono bardzo przydatne i pozwoli Ci nie tylko umawiać się zdalnie na wizyty w ZUS, ale też załatwiać dziesiątki innych spraw w tej instytucji.

Po zalogowaniu się do PUE ZUS z menu po lewej stronie ekranu wybierz funkcję „Rezerwacja wizyty”. Kliknij i poczekaj na załadowanie się ekranu.

Krok 2: podaj szczegóły wizyty

Po przejściu do ekranu rezerwacji wizyty możesz wybrać oddział ZUS, w którym chcesz spotkać się z urzędnikiem. Pamiętaj natomiast, że taka opcja istnieje wyłącznie w oddziałach posiadających tzw. system kierowania ruchem. Jeśli Twojego oddziału nie ma na liście, to znaczy, że nie skorzystasz w nim z rezerwacji wizyty.

Po wybraniu oddziału ZUS wskaż jeszcze, czego ma dotyczyć Twoja wizyta. Do wyboru masz:

  • emerytury i renty,
  • obsługa osób niesłyszących,
  • profil PUE i zaufany,
  • składki i ubezpieczenia,
  • zasiłki,
  • świadczenia rehabilitacyjne,
  • zwolnienia lekarskie.

Po wybraniu rodzaju sprawy musisz jeszcze ją uszczegółowić, a następnie kliknąć „Dalej”.

Krok 3: wybór terminu

Pamiętaj, że możesz zdalnie umówić wizytę w ZUS najpóźniej na godzinę przed planowanym spotkaniem z urzędnikiem. Na tym etapie wybierasz datę i godzinę wizyty – zrobisz to przy pomocy wygodnego kalendarza.

Krok 4: wizyta w ZUS

Po umówieniu się możesz już przyjść do oddziału ZUS o wskazanej godzinie. Najpierw skieruj się do biletomatu, w którym podajesz swój login PUE ZUS. Pozwoli to Cię zidentyfikować i skierować do odpowiedniego stanowiska, na którym czeka już urzędnik.

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja: zdalnie możesz zarezerwować do 3 wizyt w ciągu jednego dnia, a każda z nich może trwać maksymalnie pół godziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.