Jak sprawdzić zagranicznego kontrahenta w bazie VIES UE?

Antoni Kwapisz
26.02.2024

Baza VIES UE obejmuje wszystkie podmioty zarejestrowane jako płatnicy VAT na terytorium Unii Europejskiej. Aby znaleźć się w tej bazie wystarczy posiadać numer NIP EU, czyli z np. „PL” przed właściwym numerem. Dostęp do bazy jest całkowicie darmowy, dzięki czemu każdy przedsiębiorca może w niej łatwo i od ręki sprawdzić, czy jego unijny kontrahent rzeczywiście jest płatnikiem VAT. Dowiedz się, jak to zrobić.

Dlaczego trzeba sprawdzić kontrahenta w VIES UE?

Jeśli zamierzasz podjąć współpracę z nowym zagranicznym kontrahentem, na przykład dokonać na jego rzecz sprzedaży lub przeprowadzić zakup wewnątrzwspólnotowy, to na pewno zależy Ci na możliwości zastosowania stawki VAT 0%.

Aby tak się stało konieczne jest, aby obie strony transakcji były płatnikami podatku VAT UE. Można to bardzo łatwo zweryfikować w bazie VIES.

Sprawdź kontrahenta w kilka chwil

Pierwszym krokiem jest oczywiście wejście na stronę wyszukiwarki VIES EU. Następnie uzupełniamy pola „Państwo Członkowskie” i „Numer VAT” (pamiętając, że chodzi o numer NIP kontrahenta” i klikamy w „Weryfikuj”.

W tym momencie uzyskasz informację, czy Twój kontrahent posiada ważny numer NIP w zakresie transakcji transgranicznych na terytorium Unii Europejskiej. Numer VAT może być zarówno aktywny (dobra informacja), jak i nieważny, co z kolei może sugerować, że kontrahent nigdy nie był zarejestrowany do VAT UE, jest w trakcie rejestracji lub został wykreślony z bazy. Szczegóły trzeba już ustalić bezpośrednio z kontrahentem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie