Jak polski przedsiębiorca może pomóc uchodźcom z Ukrainy? Najlepsze sposoby

Mateusz Nowak
13.03.2022

Wszyscy jesteśmy mocno przejęci tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała wielką falę pomocy uchodźcom, których do tej pory przybyło do Polski ponad milion. W akcję chętnie włączają się również przedsiębiorstwa, jednak wielu właścicieli firm nie wie, jak realnie może wesprzeć uciekających przed wojną Ukraińców. Gotowe pomysły znajdziesz w naszym poradniku.

Dając pracę!

To najlepsza forma pomocy, bo z jednej strony długofalowa i wymierna, a z drugiej – nie bądźmy szczerzy – korzystna także dla polskiego pracodawcy. W dobie bardzo dużych problemów ze znalezieniem pracowników zaoferowanie zatrudnienia uchodźcom z Ukrainy jest świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że obecnie obowiązują przepisy znacząco upraszczające procedury, o czym także możesz przeczytać na naszym portalu.

Udostępniając przestrzeń magazynową

W całej Polsce trwają wielkie zbiórki żywności, leków, ubrań i przyborów higienicznych dla uchodźców z Ukrainy. Ich organizatorzy mają coraz większy problem z przechowywaniem darów i ich komfortowym segregowaniem. Potrzebna jest więc przestrzeń magazynowa. Jeśli masz wolne miejsce w firmowym magazynie, hangarze czy po prostu na zapleczu, to możesz je udostępnić na potrzeby lokalnej zbiórki.

Organizując zbiórkę wśród klientów

Każdy z nas ma klientów, których można szybko zaangażować w akcję pomocy na rzecz Ukrainy. Bądź liderem wsparcia dla uchodźców i zaproponuj klientom np. utworzenie wspólnego funduszu na rzecz wsparcia uchodźców czy po prostu zadeklaruj, że w Twojej firmie można zostawiać dary dla potrzebujących.

Przekazując pomoc finansową

To najprostsza, najwygodniejsza, ale również bardzo ważna forma pomocy. Organizacje takie jak Caritas czy Polska Akcja Humanitarna najlepiej wiedzą, jakie są realne potrzeby uchodźców i ludzi wciąż pozostających na terytorium Ukrainy. Przekazując im wsparcie finansowe masz pewność, że trafi ono dokładnie tam, gdzie trzeba.

Udostępniając samochody dostawcze

Masz auta dostawcze, które obecnie więcej stoją niż jeżdżą? Nie wahaj się udostępnić je na rzecz rozwożenia darów z Twojego regionu na granicę czy do magazynów centralnych. Możesz również zaproponować bezpłatny transport uchodźców do miasta z przygranicznych miejscowości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie