Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodów służbowych?

Piotr Kowalczyk
15.10.2020

W wielu firmach samochody służbowe są podstawą prowadzenia biznesu – umożliwiają pracownikom szybkie i komfortowe dotarcie do klienta, pełnią również funkcję wizerunkową, transportową etc. Utrzymanie floty pojazdów stanowi poważne obciążenie finansowe dla firmy, dlatego warto tutaj poszukać rozsądnych oszczędności. Istnieje wiele sposobów na zredukowanie wydatków związanych z eksploatacją samochodów służbowych. Wymieniamy te, które są bardzo skuteczne.

Lokalizatory GPS

Trzeba w nie sporo zainwestować, ale uwierz, że przy dużej flocie pojazdów ten wydatek szybko się zwróci. Nagle „w cudowny” sposób okaże się, że samochody zaczęły zużywać mniej paliwa, a pracownicy nauczyli się jeździć bezpiecznie. Lokalizatory są skutecznym batem na tych pracowników, którzy zbyt ochoczo wykorzystują użyczone im samochody i np. pozwalają sobie na kradzieże paliwa.

„Własny” broker ubezpieczeniowy

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią bardzo duży wydatek dla firmy dysponującej własną flotą pojazdów. W takiej sytuacji sensownie będzie nawiązać współpracę z jednym brokerem ubezpieczeniowym, który stanie na głowie, byle tylko znaleźć dla klienta najkorzystniejsze oferty.

Karty paliwowe

Oferuje je praktycznie każda duża sieć stacji paliw. Dzięki kartom paliwowym można uzyskać drobny rabat na każdym litrze paliwa. Istnieje również możliwość lepszego kontrolowania poczynań pracowników – wyciągi z kart jasno pokazują, gdzie i kiedy pracownik tankował samochód, co pozwala zweryfikować np. zadeklarowaną przez niego liczbę przejechanych kilometrów.

Określenie jasnych zasad użytkowania pojazdów służbowych

To powinno zostać załatwione na poziomie regulaminu, z którym każdy pracownik korzystający z firmowej floty pojazdów ma obowiązek się zapoznać i go pisemnie zaakceptować. W regulaminie określamy między innymi, kiedy pracownik może skorzystać z auta w celach prywatnych.

Stworzenie stanowiska opiekuna floty

Przy dużej (co najmniej kilkanaście sztuk) flocie pojazdów to się nie tylko opłaci, ale też przyczyni do utrzymania samochodów w lepszej kondycji. Opiekun floty jest odpowiedzialny chociażby za negocjowanie stawek napraw czy pilnowanie, aby pracownicy dbali o użyczone im samochody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.