Inwestowanie nadwyżek z działalności na GPW – jak się za to zabrać?

Krzysztof Jagielski
07.06.2023

GPW, czyli warszawska Giełda Papierów Wartościowych, to rynek regulowany, na którym notowane są spółki akcyjne. Każdy może zostać ich akcjonariuszem – wystarczy tylko nabyć akcje. Jest to popularna forma inwestowania nadwyżek finansowych, w tym z działalności gospodarczej. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Załóż rachunek maklerski

Pierwszym krokiem jest założenie rachunku maklerskiego. Możesz to zrobić u brokera lub w banku, który prowadzi Dom Maklerski. Umowę można zawrzeć online.

Wybierz spółki, w które chcesz zainwestować

Teraz pora na selekcję. Staraj się unikać spółek, które mają za sobą spektakularne wzrosty, niekoniecznie poparte fundamentami. Lepszym wyborem są inwestycje długoterminowe, w ramach których przeznacza się środki na zakup akcji spółek dywidendowych – rosnących strukturalnie, organicznie, regularnie dzielących się zyskiem z akcjonariuszami.

Regularne dokupywanie akcji daje efekt skali

Inwestowanie w akcje ma sens wtedy, gdy nie traktujemy tego jako inwestycji jednorazowej. Praktyka pokazuje, że regularne dokupywanie akcji dobrych spółek za wypracowane nadwyżki finansowe, a także reinwestowanie dywidendy, przynosi długofalowo najlepsze efekty.

Kontroluj swoje inwestycje

Nie musisz codziennie zaglądać na rachunek maklerski. Interesuj się jednak spółkami, w które zainwestowałeś – czytaj komunikaty, obserwuj kierunek rozwoju, reaguj, gdy w spółce zaczyna się źle dziać (redukując lub likwidując pozycję). Co jakiś czas dodawaj do portfela nowe, interesujące spółki z potencjałem wzrostu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.