Internet LTE dla przedsiębiorstwa – na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
19.01.2023

Bezsprzecznie najlepszym wyborem dla każdej firmy jest Internet światłowodowy. Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają jednak dostęp do tej usługi – szczególnie dotyczy to tych zlokalizowanych na terenach wiejskich. Wówczas naturalną alternatywą będzie Internet LTE, czyli mobilny. Można go używać dosłownie wszędzie, za rozsądną cenę i uzyskiwać całkiem sensowne wyniki, w zupełności wystarczające na potrzeby biurowe. Wybierając Internet LTE dla Twojego przedsiębiorstwa zwróć uwagę na kilka podstawowych kryteriów, które omawiamy w naszym artykule.

Limit pobierania danych

Na początek skup się na tym parametrze oferty, ponieważ w praktyce jest on kluczowy, o czym możesz się przekonać w momencie przekroczenia limitu – wówczas Internet drastycznie zwolni i stanie się nieużywalny. Dlatego poszukaj oferty z jak najwyższym limitem pobierania danych w możliwie jak najlepszej cenie. Takie oferty często są określane mianem „Internetu biurowego”, z którego można korzystać tylko pod wskazanym adresem.

Realne prędkości Internetu

Zanim zawrzesz umowę z konkretnym operatorem sieci komórkowej, to najpierw kup w kiosku startery różnych firm i przetestuj je w swojej lokalizacji biurowej. Różnice mogą być naprawdę znaczące. Wiele zależy tutaj od tego, w jakiej odległości znajduje się nadajnik danego operatora. Po testach wybierz ten Internet, który oferuje najlepszy stosunek realnych prędkości do pakietu danych.

Dodatkowe koszty do poniesienia

Nie licz na to, że skończy się tylko na zakupie usługi Internetu mobilnego. Potrzebny będzie Ci jeszcze router z miejscem na kartę SIM (czyli pełniący jednocześnie funkcję modemu), który często można wziąć u operatora i rozłożyć cenę na raty. Dodatkowo, jeśli Twoja firma znajduje się w znacznej odległości od nadajnika, wskazane może być zastosowanie zewnętrznej anteny poprawiającej jakość sygnału i tym samym uzyskiwane prędkości.

Sprawdź działanie Internetu LTE w praktyce

Chodzi o to, aby upewnić się, że wybrany Internet rzeczywiście „daje radę” w realnych warunkach użytkowych, czyli po połączeniu z routerem wszystkich komputerów, drukarek i innych urządzeń korzystających z Internetu – zwłaszcza po Wi-Fi. Może się wówczas okazać, że uzyskiwane prędkości są dalece niesatysfakcjonujące i trzeba szukać innego rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie