Dlaczego warto założyć firmę? 5 bardzo mocnych argumentów

Mateusz Nowak
25.01.2016

Etat daje pozorne bezpieczeństwo, ale własna firma zdecydowanie większe możliwości. Nic tego nie zmieni, ale nie jest to także argument, który może przekonać miliony osób chwalących sobie rolę pracowników. Mamy inne. Jeśli właśnie zastanawiasz się, dlaczego warto założyć firmę, to przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie największych atutów prowadzenia działalności gospodarczej. Weź pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  1. Nieograniczona samodzielność w działaniu – to oczywiste, bo przecież nie masz nad sobą szefa czy kierownika, który będzie Ci mówić, co masz robić. Jako właściciel firmy sam wyznaczasz kierunki rozwoju, decydujesz o podejmowanych projektach, określasz system pracy i czas jej trwania. To ogromny plus w stosunku do etatu.
  2. Robisz to, co lubisz – pod warunkiem rzecz jasna, że Twój biznes jest ściśle związany z Twoimi zainteresowaniami. Wówczas praca może naprawdę być przyjemnością. Osiągasz dużą satysfakcję z faktu, że robisz coś pożytecznego, że Twoja praca przekłada się na konkretne korzyści, a sukcesy są praktycznie wyłącznie uzależnione od Ciebie. Nie masz poczucia, że marnujesz talent i czas na rozwój firmy, z którą się nie utożsamiasz.
  3. Sam określasz wydajność i czas pracy – kolejny wielki plus w stosunku do etatu. Jest nim elastyczność. Prowadząc własną działalność gospodarczą nie musisz poświęcać pracy bitych 8 godzin dziennie – zwykle jest to oczywiście więcej, ale przynajmniej wiesz, że oddajesz się swojemu biznesowi. Zachorowałeś? Nikomu nie musisz się tłumaczyć. Masz gorszy dzień? To samo. Nikt nie wyznacza Ci liczby dni urlopowych, nie musisz się prosić o możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, bo np. masz wizytę u lekarza.
  4. Sukces jest w 99% uzależniony wyłącznie od Ciebie – ten 1% zostawmy na szczęście do klientów, jednak generalnie to, czy biznes przyniesie Ci wymierne korzyści jest zależne od Twojego wkładu pracy. To motywuje do działania, bo rzeczywiście widzisz efekty wielu godzin spędzonych nad projektami – są nimi pieniądze pojawiające się na koncie. Nie w formie okrojonej wypłaty, ale całego zysku z transakcji. Oczywiście nie zawsze jest tak, że tytaniczna praca na własny rachunek przynosi bogactwo, jednak dzieje się tak o wiele częściej niż w przypadku etatu.
  5. Zarabiasz więcej – nie tylko dlatego, że jako szef otrzymujesz lwią część zysków z transakcji czy realizacji projektów, ale także z uwagi na tzw. efektywność podatkową. To pojęcie znane każdemu przedsiębiorcy. Rozumiejąc podatki i potrafiąc się poruszać po obszarze księgowości możesz realnie wpłynąć na wysokość płaconych przez Twoją firmę podatków. Jak? Jako przedsiębiorca masz prawo generować koszty, które są niezbędne do osiągnięcia przez firmę przychodu. W ten sposób możesz np. odliczyć podatek od zakupionego komputera, samochodu czy innej potrzebnej Ci rzeczy, którą pracując na etacie i tak byś kupił – jednak bez możliwości rozliczenia w ramach kosztów. Jeśli prowadzisz biznes w domu możesz także odliczać część kosztów eksploatacyjnych, jak prąd czy woda.

Wiesz już, dlaczego warto założyć firmę? Świetnie, w takim razie jesteś bliżej podjęcia decyzji. Pamiętaj jednak, że życie przedsiębiorcy nie jest wcale usłane samymi różami. To także codzienna walka o zamówienia, stres, ogromna odpowiedzialność. Jeśli nie jesteś na to gotowy, to póki co zostań na etacie. Będzie to dla Ciebie korzystniejsze rozwiązanie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie