Dlaczego warto prowadzić firmę na emeryturze?

Krzysztof Jagielski
29.07.2019

Polscy emeryci z zazdrością spoglądają na swoich kolegów z Zachodu, których po zakończeniu aktywności zawodowej często stać na podróżowanie i wygodne życie. W naszym kraju dominuje natomiast stereotyp emeryta, który ledwo wiąże koniec z końcem. Co bardziej przedsiębiorcze osoby rozważają więc założenie działalności gospodarczej po osiągnięciu wieku emerytalnego, by w ten sposób zyskać dodatkowe źródło dochodu i znacząco poprawić swoją sytuację ekonomiczną. To bardzo dobry pomysł, a dlaczego, to wyjaśniamy w naszym poradniku.

Firma na emeryturze jest tania w prowadzeniu

I to dosłownie! Zgodnie z polskim prawem emeryt prowadzący działalność gospodarczą nie musi z tego tytułu odprowadzać składek społecznych na ZUS. Pozostanie mu tylko składka zdrowotna (tę opłaca się niezależnie od pobierania emerytury), co jednak i tak oznacza oszczędność rzędu około 1000 złotych miesięcznie.

Sposób na utrzymanie aktywności życiowej

Własna firma, nawet jeśli jest bardzo mała o generuje niewielki przychód, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie spędzenia jesieni życia na nic nierobieniu. Jeśli jesteś osobą z natury aktywną i drżysz na samą myśl, że emerytura pozbawi Cię możliwości dalszego spełniania się zawodowo, to własny biznes jest zdecydowanie dla Ciebie.

Emeryta-przedsiębiorcę stać na więcej

To najbardziej prozaiczny powód, dla którego osoby w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej powinny rozważyć założenie firmy na emeryturze. Dodatkowe źródło dochodów zawsze się przyda, nawet jeśli mówimy tutaj o zyskach rzędu kilkuset złotych miesięcznie. W stosunku do przeciętnych świadczeń wypłacanych z ZUS to i tak pokaźna kwota, która uchroni przed drastycznym pogorszeniem standardu życia po przejściu na emeryturę.

Możliwość sukcesji biznesu

Emeryt-przedsiębiorca, nawet jeśli nigdy wcześniej nie prowadził biznesu, ma ogromną przewagę nad młodymi ludźmi: posiada życiowe doświadczenie i jest realistą. Taka postawa znacznie ułatwia zbudowanie solidnej firmy, która w przyszłości może zostać przejęta przez dzieci czy wnuki i w ten sposób zabezpieczyć im byt. To znacznie lepszy „prezent” niż gotówka.

Rozwijanie swoich pasji

Świetnym pomysłem na firmę dla emeryta jest biznes zbudowany wokół zainteresowań seniora. Zwykle jest tak, że w okresie aktywności zawodowej nie mamy czasu na rozwijanie swoich pasji. Teraz tego czasu jest aż nadto, a więc jest to doskonała okazja, by z hobby uczynić dochodowy interes.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.