Czy w Twojej firmie obowiązuje plan urlopów?

Nie każdy pracodawca wie, że prawo nakłada na niektóre przedsiębiorstwa obowiązek stworzenia planu urlopów. Jest to dokument, na podstawie którego pracownicy korzystają z przysługujących im dni urlopowych. Plan jest bardzo pomocny w sytuacji, gdy w firmie pracuje wiele osób i konieczne jest stworzenie jasnego harmonogramu urlopowego. O czym musisz pamiętać podczas przygotowywania planu urlopów?

Dlaczego warto sporządzić plan urlopów?

Pomijając kwestię wymogów prawa pracy, plan urlopów jest też po prostu rozwiązaniem bardzo praktycznym z punktu widzenia pracodawcy (niekoniecznie pracowników). Pozwala uniknąć sytuacji, w których kilka osób zajmujących się tym samym obszarem działalności, nagle chce dostać urlop w jednakowym okresie.

Plan urlopów pozwala również uniknąć napięć w zespole. Pracownicy mogą zawczasu uzgodnić między sobą najbardziej pożądane dla siebie terminy urlopu, aby później nie kłócić się o to nie nie zadręczać przełożonego swoimi problemami.

Jak stworzyć plan urlopów?

Plan urlopów może zostać ustalony na dowolny okres – najczęściej jest to rok lub pół roku. Pracodawca ma obowiązek przedstawić projekt do 31 grudnia. W planie uwzględnia się wszystkie dni przysługujące pracownikowi: bieżące oraz zaległe. Oczywiście nie dotyczy to urlopu na żądanie, który jest wyznaczany jednostronnie przez pracownika w odpowiadającym mu terminie.

Plan należy sporządzić w taki sposób, aby każdy pracowników mógł wybrać jednorazowo co najmniej 14 dni urlopu. Jeśli pracownik nie potrafi samodzielnie określić, kiedy będzie mu potrzebne wolne, pracodawca może to zrobić za niego.

W planie urlopów trzeba uwzględnić wszystkich pracowników: również tych przebywających na zwolnieniu lekarskim, wracających z urlopów bezpłatnych, urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a także pracowników, którzy z racji krótkiego stażu na razie nie nabyli praw urlopowych.

Po ustaleniu i zaakceptowaniu planu, powinien on stanowić jedyną podstawę do udzielania urlopów pracownikom. Dodatkowo pracodawca może ustalić w regulaminie, że pracownik musi przedłożyć w kadrach stosowny wniosek urlopowy.

Nie każdy musi

Sporządzenie planu urlopów nie jest obowiązkowe w firmach, w których nie została powołana zakładowa organizacja związkowa. Mogą też z niego zrezygnować przedsiębiorcy, którzy uzyskali na to zgodę związku zawodowego.

Pracodawca, który nie jest zobligowany do tworzenia planu urlopów, może udzielać dni wolnych pracownikom na podstawie zwykłych wniosków urlopowych.
 

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki dla firm1
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.