Co to jest spis z natury?

Mateusz Rąbalski
26.01.2021

Spis z natury jest jednym z najważniejszych obowiązków, jakie musi spełnić przedsiębiorca na sam koniec roku podatkowego. Choć może się to wydawać dość skomplikowane, to w rzeczywistości wcale nie jest takie trudne. Czym właściwie jest spis z natury? Jakie informacje powinien zawierać? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Spis z natury, czyli?

Mianem spisu z natury określamy wszystkie niesprzedane towary i materiały, jakie pozostają własnością przedsiębiorcy na koniec roku podatkowego. Właściciel firmy ma obowiązek określić ich wartość w ramach spisu, ponieważ ma to wpływ na podstawę opodatkowania, czyli punkt wyjścia, od którego oblicza się podatek dochodowy za cały miniony rok.

Czyli: jeśli firma X sprzedaje materiały budowlane, a na koniec roku w jej magazynie wciąż znajdują się niesprzedane towary, to firma ma obowiązek dokonać spisu z natury. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie sprzedaje żadnych towarów i materiałów handlowych (czyli przedmiotów fizycznych), wówczas sporządza zerowy spis z natury.

Ważne!

Spis z natury musi sporządzić każdy przedsiębiorca, który rozlicza się z fiskusem w oparciu o skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jakie informacje muszą się znaleźć w spisie z natury?

Spis z natury podlega konkretnym warunkom, jakie muszą być spełnione, aby został on zaakceptowany przez organ kontrolny. W spisie podajemy więc:

  • imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz datę sporządzenia spisu,
  • wszystkie szczegóły na temat niesprzedanych towarów i innych składników materialnych wchodzących w skład majątku firmy,
  • jednostki miary,
  • ilość towarów oraz ich cenę w polskich złotych (za jednostkę miary),
  • całkowitą wartość towarów po przemnożeniu ceny jednostkowej przez ilość,
  • łączną wartość całego spisu z natury,
  • klauzulę „Spis zakończono na pozycji…”, dzięki czemu wiadomo, gdzie kończy się dany spis z natury.

Na sam koniec spis z natury musi zostać podpisany przez osobę, która go sporządziła, a także samego przedsiębiorcę (właściciela firmy) – o ile nie jest to ta sama osoba.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie